Yaga Minor Savaşı

Yavin’den 19 yıl sonra

Yaga Minor Savaşı General Germ Bel Iblis yönetimindeki Yeni Cumhuriyet ordusu Güçleri ile Moff Disra’ya sadlık İmparatorluktan kalan askerler arasında gerçekleşti. Bu savaş ve aynı sürede çarpışılan Bothawui savaşı beraber Galaktik Sivil Savaşı’nı sonlandırmışlardır.

Yeni Cumhuriyet Galaktik İmpratorluğu yenmiş olsa da iki kriz yüzünden büyük sorunlar yaşamaktaydıç İlki Büyük Amiral Thrawn’ın yeniden canlandırılmış olması idi, ki Disra bunu taklit sanatçısı Flim’i kiralayarak başarmıştı. İkincisi ise Caamas Dökümanı’nın Wayland’da Tantiss dağında bir İmparatorluk deposunun kalıntıları arasında bulunmuş olması idi ve bu da Disra’nın bir başka adamı Binbaşı Grodin Tierce sayesinde ustalıkla manipule edilen Bothan karşıtlarında gerginliği arttırdı. Tüm bu olaylar Yeni Cumhuriyeti sivil savaşın eşiğine getirdi.
Bothaqui’yi olabilecek saldırılardan korumak amacı ile General Bel Iblis’in görev ekibi, bayrak gemisi Peregrine önderliğinde Kothlis sistemine gönderildi. Gerçekteki görevleri ise farklıydı: Iblis Caamas Dökümanını Yaga Minor’un yörüngesinde bulunan Ubiqtorate üssünden kaçırıp Caamas’taki katliamdan hangi Bothan’ların suçlu olduğunu keşfedip bu sorunu bir an önce halletmek niyetindeydi.

Yaga Minor’a yapılacak saldırı için Cumhuriyet kaçakçı Booster Terrik’in yardımını istedi. Terril’in gemisi, İmparatorluk sınıfı Yıldız Yokedici Errant Ventureö Mrisst sisteminin dışında park etmiş haldeydi. Bel Iblis yanına 200 adamını alarak Terrik’in gemisinin komutasını aldı, ama kaptan koltuğunda hâlâ Terrik oturmaktaydı. Kaptan Tre-na yönetimindeki Peregrine önderliğinde bir grup gemi de onlara katıldı. Wedge Antilles’in yönetimindeki Rogue Squadron da görev ekibindeydi.
Bel Iblis’ın planı Errant Venture’ı Cumhuriyet görev ekibinden kaçan bir İmpratorluk aracı gibi gösterip üsdekilerin kafasını karıştırmaktı. Bu arada Peregrine ve beraberindekiler hiperuzaydan çıkıp üssün güvenlik perimetresine sızacak ve dökümanı indirmeye başlayacaklardı. Eğer foyaları meydana çıkarsa Errant Venture yükleme bitene kadar onları oyalayacaktı. Lakin bir talihsizlik eseri olarak taklit edeceği gemi olarak Tyrannic’i seçmişti, ve bu gemi Disra, Flim ve Tierce tarafından Both sistemine gönderilen üç gemiden biriydi. Üçlünün bulunduğu İmparatorluk sınıfı Relentless de sistemdeydi ve böylece Bel Iblis’ın oyunu açığa çıkmış oldu.

Flim, Tierce’in tavsiyesi üzerine Errant Venture’ın Bel Iblis’in komutası altında olduğunu fark edip geminin çekici ışın ile yakalanmasını emretti. Ayrıca bir grup Immobilizer 418 kruvazorü görev ekibinin diğer gemilerini engelleme alanlarına hapsetti. Relentless’ta İmparatorluktan kalanlarla ortak olma planları yapan Mistryl Gölge Muhafızları Karoly D’ulin ve Paloma D’asima bu çabuk karşı ataktan çok etkilenmişti.

Bel Iblis İmparatorluğun Errant Venture’da bulunanları rehine olarak istediğini biliyordu. Ölümü göze alarak Errant Venture’a çekici ışın platformalırını yok etme emri verdi. Ardından Relentless’a çarpıp onu Caamas Dökümanı yüklenene kadar etkisiz hale getirmekti. Umudu ise dökümanın tamamının yüklenip bir şekilde görev ekibinden birinin kaçabilmesi idi.

Bu sırada Talon Karrde’nin kaçakçılık gemisi Wild Karrde hiperuzaydan çıktı. Karrde Kathol sektöründeki görevinden geri dönüyordu. Görevi ise eski Mistryl Shada D’ukal ile birlikte kaçakçı elebaşı Jorj Car’das’tan Caamas Dköümanının bir kopyasını almaktı. Döküman Car’das’ta yoktu ama Car’das Karrde’ye Flim’in taklitçi ve Tierce’in başarısız bir klon olduğunu kanıtlayan belgeler sundu. Bu bilgiyi Amiral Gilad Pellaeon’a sunduktan sonra Pellaeon Karrde’yi Yaga Minor’a Disra ile karşılaşmaya götürdü.

Yeni Cumhuriyet savaşçıları Errant Venture’ı kurtarmaya çalışırken Talon Kardde gemisinin Relentless ile buluşmasına izin vermesi için Wedge Antilles’i ikna etti. Orada Pellaeon ve Kardde Disra, Flim ve Tierce ile karşılaştı. Tierce kaçmak için iki Mistryl muhafızına saldırdı fakat Sahada ‘ukal tarafından vuruldu. Flim artık baskı altında olmadığından askerlere geri çekilme emri verdi ve yönetimi Pellaeon’a devretti.

Yaga Minor ve Talon Kardde’nin Kathol sektöründeki görevi Yeni Cumhuriyet’in Caamas Dökümanını ele geçirmek için başlattığı görevlerden bazılarıydı. Bel Iblis görevine başlarken Han Solo ve Lando Calrissian İmparatorluk başkenti Bastion’daki gizli bir görevden geliyordu. Ayrıca Amiral Palleon Leia Organa Solo ve Elegos A’Kla ile gerçekleştirdiği gizli barış görüşmeleri sonunda Cumhuriyet ajanı Zakarisz Ghent’in savaş sırasında Yaga Minor üssüne sızmasına yardım etti, ve bundan Iblis’in haberi yoktu. Hem Bastion hem Yaga Minor kopyaları Dista ve Tierce’in emirleri doğrultusunda değiştirilmişti ve Yeni Cumhuriyet’in hiç bir işine yaramadılar. Daha sonra Luke Skywalker, Mara Jade ve R2-D2 Niruan’daki Thrawn’ın Eli kalesine yaptıkları bir baskında değiştirilmemiş kopyayı ele geçireceklerdi.