Ruusan Savaşı

Tarih: Yavin’den 1000 yıl önce

Yeni Sith Savaşları Yavin Savaşın’dan 2000 yıl önce başlamış ve 1000 yıllık çatışmalar sonunda bitmişti, buna Sith’lerin iç hesaplaşmaları ve Galaktik Cumhuriyet’e saldırılar da dahildir. Bir seferinde Sith’ler galaksinin büyük bir çoğunluğunu ele geçirmişlerdi, ama Aydınlığın Ordusu on yıllar süren savaşlarla yavaş yavaş Cumhuriyet’in düşen gezegenlerini geri almıştı.

Sonuç olarak Sith’ler Ruusan’a geri çekilmişler ve burada Jedi’larla yapılan altı savaştan sonra kaybetmenin eşiğine gelmişlerdi.

Jedi Lordu Farfalla Sith’i yedinci savaşta ezdi ve Lord Hoth Karanlık Kardeşliği üyelerini tutuklamak için yola çıkmıştı. Sith’ler ise onları beklemekteydi, ve son bir silahları daha vardı.

Umutsuzluk içinde Lord Kaan, Sith’lerin lideri, bir düşünce bombası yaratmış ve bir anda gezegendeki tüm Güç kullanıcıları ölmüştü.
Ruusan’daki son karşılaşma ile Sith’ler yok olmuş, Cumhuriyet ve Jedi Düzeni yeniden kurulmuş oldu.

Daha sonra Jedi Johun Othone savaşta ölen Jedi’lar anısına burada bir anıt yaptı. Bu anıtın bulunduğu yer Jedi Vadisi olarak bilinmekte.
Savaşın sonucunda kalan en güçlü ve son Sith, Sith’in Karanlık Lordu Darth Bane karanlık tarafı daha yoğunlaştırmak amacı ile bir usta – bir öğrenci kuralını getirerek Sith düzenini yeniden ayağa kaldırdı.

Bu kararla birlikte Sith İmparator Palpatine’in yükselişine kadar Cumhuriyet’in içinde gizlenme imkanı buldu.