Ohma-D’un Savaşı

ohma-d-un-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 21 yıl önce

Ohma-D’un Savaşı Geneosis savaşından kabaca on hafta sonra gerçekleşti.

Naboo, Gungan kolonisi barındıran aylarından Ohma-D’un’dan haber alamayınca Cumhuriyet dört Jedi ı araştırma için buraya gönderdi. Grupta Obi-Wan Kenobi, Anakin skywalker, Üstad Glaive ve Zule Xiss bulunuyordu. Fark edilmemek için tek gemi ile gezegene indiler. Gungan kolonisine ne olduğunu anlamaları uzun sürmedi: Hepsi bilinmeyen bir virüs yüzünden ölmüştü. Jedi’lar da virusten etkilenmişlerdi ama virüs Gungan olmayanlarda daha yavaş işliyordu.

Jedi’lar bir süre sonra Süper Savaş Droidleri ve Durge ile karşılaştı. Bir Arc askeri dışında tüm klon savaşçılar kısa sürede Durge tarafından öldürüldüler. Durge Jedi’lar ile dövüşürken esir alınmış gunganlardan bahsedince Obi-wan Anakin ile ARC askerini onları bulup kurtarmaya gönderdi.
Bundan sonra Glaive savunmasız yakalandı ve Asajj Ventress tarafından kafası kesildi. Daha sonra Obi-Wan ile dövüşmeye devam etti. Anakin ve ARC askeri Gungan tutsakları kurtardılar ve kendilerini Naboo’ya götüren araçtaki virüs kapsüllerini yok ettiler. Durge ve Ventress kaçmayı başardı ama Naboo güvendeydi.