Muunilinst Savaşı

muunilinst-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 21 yıl önce

Savaş kararı Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Yoda ve Yüce başkan Palpatine’in buluşmasında alındı . Palpatine Galaktik Bankacılık Klanının merkezi olan Muunilinst‘e Anakin ve Obi-Wan Kenobinin yöneteceği bir saldırı yapılmasını istedi. Galaktik Bankacılık Klanı maddi bakımdan güçlü ve Ayrılıkçıları Drod yapımında destekleyen bir gruptu.

Anakin ve Obi wan önderliğindeki Cumhuriyet filosu herhangi bir direnişle karşılaşmadan Muunilinst yörüngesine girdi. Cumhuriyet çıkarma gemilerine gezegende konuşlanmış olan droid ordusu ateş açtı. ARC birlikerini özel bir görevle Harnaidan kentinin derinliklerine taşıyan gemi vuruldu ve düşman hattının gerisine düştü.

ARC Birlikleri esas indirme bölgesiyle olan iletişimi kaybettiler ve düşman komuta merkezine gidene kadar droid birlikleriyle bir şehir savaşı vermeye başladılar.

Cumhuriyetin bu başarısı CIS komutanı San Hilli panikletti . Şans eseri Kont Dooku özel kelle avcısını oraya göndermişti . Durge, Muuniliste destek kuvvetlerle geldi. Durge IG mızrak drodilerinin başına geçerek Cumhuriyet kuvvetlerinin lkalbine aldırdı. General Kenobi onu karşılamka için mızrakl askerlerden oluşan bir birlikle yola çıktı. Durgeyi yendikten sonra ARC birliklerini korumak için onlara katıldı.

Obi-Wan ve ARC birlikler Galaktik Bankacılık Klanının komuta merkezini bastılar ve San Hilli gözaltına aldılar . CIS ordusunu işe yaramaz hale getirdiler.

Anakin Skywalker Muunilinst yörüngesinde esrarengiz bir gemi ile çatışmaya girmişti. Mistik Güç yetenekleri olan ve Dooku’nun Asajj Ventress adını verdiği pilot , hiperuzaya atladı ve Anakin de Obi Wan’ın verdiği emirlere uymayıp onu takip etti.

Cumhuriyet savaşı kazanmış, San Hill yakalanamıştı. Anakin, Asajj Ventress’i Yavin 4’e kadar takip etmişti. Ventress Anakine eşlik etmeye gelen klon birlikleri yok etti ve gemiyi havaya uçurdu. Anakin ve Ventress ormandan Massassi tapınağının üstüne kadar sürecek bir kılıç düeolusuna başladılar.Sonunda Ventress yenildi ama ölmedi.