Merkeznokta İstasyonu Savaşı

merkeznokta-istasyonu-savasi-sw-evreni

Yavin’den 18 yıl sonra

Yavin Savaşı’ndan 18 sene sonra gerçekleşen bu savaş Corellian Krizinin doruğa ulaştığı savaştır. Yeni Cumhuriyet Thracken Sal-Solo’nun sadece Corellia’nın yeni lideri değil aynı zamanda Human League’ın de başı olduğunu ve Merkeznokta İstasyonunu kullanarak Corellian sisteminde insan olmayan tüm yaratıkları öldürecek bir toplu katliam sılaıhnı ateşleyeceğini öğrendiklerinde onu engelleyemeyecek kadar güçsüzdüler. Yeni Cumhuriyet’in savunma filosu Yevethan Savaşı ardından bakım altındaydıç Amiral Ackbar bulabildiği kadar gemi topladı, ve Luke Skywalker ufakk bir Bakura Savunma Filosunun başına geçti.

Kabaca hazırlanmış filonun baş gemileri Bakura sınıfı yokediciler ve çok amaçlı saldırı savaşçıları bulunmaktaydı. Filo Ackbar gelene kadar Corellia güçlerini durdurmayı başardı, ama karşılığını filonun yarısını kaybederek ödedi. Buna kumanda gemisi Intruder dahildı; geminin kumandanları Hortel Ossilege ve Gaeriel Captison çok büyük bir hasar alınca bir Sacorrian filosunun ortasında kendini imha sistemini çalıştırdılar.

Ackbar’ın güçleri gelince Yeni cumhuriyet güçleri Corellia savunmasını kolayca altedebildi ve Merkeznoktayı yeniden ele geçirdi. Human League liderleri tutuklandı ve Corellia hükümeti dağıtıldı, yeni, Cumhuriyet yanlısı bir yönetim atandı. Yuuzhan Vong savaşına kadar Corellia güven açısından bir sorun çıkarmadı.