Kashyyyk Savaşı

kashyyyk-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 19 yıl önce

Trandoshan’ların elinden Wookiee Şefi Tarfful’u kurtardıktan sonra Klon Komandoların Delta Ekibi Kachirho’daki Ayrılıkçılara karşı olan Wookiee direnişine yardıma gitti.Sev yakalandı ve Ayrılıkçıların saldırısı başladığında Delta Ekibi bir silah gemisi ile oradan ayrıldılar. Daha sonra Cumhuriyet’in istila ordusu için bir öncü ekibi olduklarını anladılar.

Ayrılıkçılara karşı savaşı kaybetmek çok kötü olabileceği için klon askerlerinin 41. Özel Birliği Kashyyyk’e gönderildi.

General Yoda’nın Wookieeler ile olan iyi ilişkileri onun bu sistemde kumandan olmasını sağladı. Yoda, General Tarfful ve yerel Wookiee savunma birliğinin başı olan Chewbacca’ya yardım ediyordu.Ayrıca Jedi Ustası Luminara Unduli’de oradaydı.

kashyyyk-savasi-2-sw-evreni

Wookiee araçları Juggernaut tankları ve AT-AP ile AT-RT’lerden destek görüyordu. Droid tankları, örümcek droidler ve droid silah gemilerinden oluşan büyük bir Ayrılıkçı ordusu ile karşılaştılar.

Güçte büyük bir dalgalanma hissedince Jedi Düzeni’nin Büyük Ustası Yoda sopasını yere düşürdü ve göğsünü tuttu. Wookiee görüşme odasında bir duvara yaslandı. Cumhuriyet klon askerleri Ayrılıkçı ordusu ve Birleşik Müttefiklerin NR-N99 Persuader sınıfı tank droidleri ile savaşmaya devam etti.Zırhının içindeki özel bölmede bir titreşim oluştuğu sırada 41. Özel Birliğin kumandanı CC 1004, takma adı ile Gree, askerlerini yönetiyordu.Bu bölme direk olarak yetkili kumandan ile gizli ve güvenli bir kanaldan bağlantı sağlıyordu.Kolundaki bileklikte bir Sith’in Karanlık Lordu Dart Sidious’un hologramı belirdi ve emir 66’ın zamanının geldiğini söyledi.Gree bu emre onay verdi.Hologram kaybolduğunda bağlantı aygıtını kapadı. Jedi Ustası Yoda savaşı bir balkondan izliyordu.Wookiee savaşçıları Tarfful ve Chewbacca onun arkasında duruyordu.Klon kumandan Gree ve başka bir klon subay balkaona doğru yürüdüler ve yeteri kadar yaklaştıklarında silahlarını kaldırdılar.ama onlar ateş etmeden önce,Yoda havaya zıpladı,ışın kılıcını açtı ve iki klonu da başsız bıraktı.

Tarfful ve Chewbacca daha çok klon gelince silahlarını ateşledi.Wookieeler Yoda’yı çağırdı ve onları izlemesini söylediler.Büyük ağaçları birbirine bağlayan birkaç köprüden geçtiler. Kısa süre sonra grup yakındaki bir ormana kaçmayı başardı.Dışarıda cumhuriyet ve Ayrılıkçılar arasındaki savaş bitmiş gibi duruyordu: Wookieeler yok olmuş droidleri toparlarken, klonlar malzemelerindeki hasarları gideriyor ve büyük Kashyyyk istilası için hazırlanıyorlardı.Jedi Ustası Luminara Unduli çevresinde halka oluşturmuş sekiz klon subayı ile konuşuyordu. Aniden gizli silahlarını çıkardılar ve Unduli karşılık veremeden ona ateş ettiler.Yakınlarda Jedi Ustası Quinlan Vos, HAVw A6-Sınıfı Ağır Saldırı aracının üzerindeydi. İkinci bir klon turbo tankının ana topu ona ve birkaç klona doğru döndü.Top ateşlendi ve Vos ile klonlar büyük bir patlamanın ardında kayboldu.