Jabiim Savaşı

jabiim-savasi-sw-evreniTarih: Yavin’den 20 yıl önce

CIS ile Galaktik Cumhuriyet arasında geçen Klon Savaşlarının en büyük savaşlarından biridir.

Jaabim‘deki Cumhuriyet ajanları Jaabim Kongresinin Ayrılıkçı etkisinde olduğunu bildirmesi üzerine Cumhuriyet burayı kaybetmektense şimdiden ele geçirmenin daha iyi olacağını düşünerek Jaabim’e bir saldırı gücü gönderdi. Oysa sadece Alto Stratus Cumhuriyet’in kaba kuvvet kullandığını söylemişti ve kongrenin diğer üyeleri kendisinin CIS tarafından finanse edildiğine inanıyordu.

Ama bu göründüğünden zor olacaktı çünkü Cumhuriyet ordusu çamurlu Jaabim topraklarında hareket kabılıyetini kaybederken hayatları boyunca burada yaşamış Jaabim isyancıları rahatlıkla saldırı gerçekleştirebiliyordu.

Savaş bir aydan uzun süre ilerlemediö bu arada Jed Alto Stratus ve ayrılıkçı güçlerine karşı bir kaç zafer kaandılar. Savaş sonunda Jaabim isyancıları aralarında Obi-Wan Kenobi’nin de olduğu zannedilen 18 Jedi ustasını ve 9000 klon askerini öldürmüştü. Palpatine tarafından bizzat çağırılan Anakin Skywalker dışında tüm Padawan’lar öldürülmüştü ama bir tanesi, 13 yaşındaki Aubrie savaşın 42. gününde ölmeden önce Stratus’u öldürmeyi başardı.

Ama yine de zafer çok uzaktaydı. Ordunun kurtulan üyeleri bir saldırı gerçekleştiremeyecek kadar azdılar ve gezegeni ayrılıkçılara bırakarak ayrıldılar. Kendilerine sadık olanlar kaderlerine terkedildi, ve onlar da Cumhuriyete ateş püskürdüler.

Öldürüldüğü zannedilen Obi-Wan Kenobi ise gerçekte ARC askeri Alpha ile birlikte Asajj Ventress tarafından Rattatak’a kaçırılmıştı.