Hoth Savaşı

hoth-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 3 yıl sonra

Galaktik Cumhuriyet, Darth Vader’in Ölüm Takımı önderliğinde, asilerin saklandığı üssü, Hoth Sisteminin 6. gezegeninde, araştırma droidleri sayesinde buldu.

Bazı imparatorluk subayları ilk saldırılara şüphe ve endişe ile yaklaşıyorlardı. Asi üssüne sürpriz bir baskın ile saldırıp, uzun menzilli yörünge bombardımanı sayesinde üssü darmadağın edip, daha sonra gezegendeki kurtulanları toplamayı tercih ederlerdi. Fakat Amiral Ozzel’in kruvazörü Hoth yörüngesine çok yakın bir noktada hiperuzay rotasından çıkınca, asilerin erken uyarı sistemi, imparatorluk donanmasını fark etti. Echo Üssü’nü koruyan kalkan asiler tarafından, her hangi bir yörünge bombardımanına karşı aktive edildi. Darth Vader bu dikkatsizliği yüzünden Ozzel’i idam ettirerek yerine zırhlı yıldız savaş gemisi Cellat’ın kaptanı Firmus Piett’i amirallik rütbesine atadı. Vader daha sonra Ölüm Takımı abluka formasyonu alırken, General Veers’e kara harekatını başlatmasını emretti.

İmparatorluk güçleri en az dokuz adet AT-AT, birkaç AT-ST, AT-AR, AT-PT ve çok sayıda askerden oluşuyordu. İmparatorluk elit soğuk saldırı üniteleri, diğer adıyla Karbirlikleri, Tipi Güç Birlikleri adlı takımı oluşturmaktaydı, ve General Maximilian Veers’e ve İmparatorluk Yıldız Filosuna bağlıydılar. Bu lejyon kar kaplı zeminlerde savaşmak için eğitilmişti, ve imparatorluk savaş makinelerini kullanmak onların uzmanlık alanıydı. İmparatorluk askerleri Hoth yüzeyine 3 adet Y-85 Titan Nakliye Gemisi’yle indirildiler.

hoth-savasi-2-sw-evreni

Asi ittifakı kar savaşı için, kar süratçileri, Luke Skywalker’in liderlik yaptığı Haydut Filosu’nun kontrol ettiği hafif uçaklar (modifiye edilmiş T-47 süratçileri), A295 kolları lazer silahlı kara askerleri, Golan Arms DF .9/B lazer bataryaları ve Klon Savaşları dönemi Atgar lazer topları gibi büyük hareketsiz silahlar kullanmaktaydı. Neredeyse tüm değerli personelin bu savaşı sağ salim atlatmış olmasının dışında, Asi İttifakı için bu savaş çok büyük maddi hasara ve asker kaybına yol açtı.

İmparatorluğun saldırısı ilk olarak asilerin güç jeneratörlerine yönelikti çünkü güç jeneratörleri ortadan kalkınca, Echo Üssü’nü yörünge bombardımanından koruyan kalkan kapanacaktı. General Maximilian Veers, asi savunmalarını( tabiri caizse) ezerek geçti, ve güç jeneratörlerini yok etti. Bu saldırı başarılı olunca, İmparatorluk nakliye araçları, havadan Echo Üssü’ne Karbirlikleri’ni bıraktılar.

Tipi Kuvvetleri, Asi güçleri tarafından sürekli yaylım ateşine tutulmaktaydılar, fakat sadece asilerin Kar süratçileri İmparatorluk savaş makinelerini devirebilmişlerdi. Bazı Asi askerleri yeterince cesur fakat, İmparatorluk savaş makinelerinin dikkatini dağıtmak için onlara saldıracak kadar da ahmaktı. İmparatorluk güçleri asi savunmasına yaklaştıkça, asi askerleri ağır ateş altında kalıyorlardı.

General Veers, asi hatlarını kırıp geçirerek, asilerin güç jeneratörlerini yok etti, ve Karbirlikleri Echo Üssü’ne saldırıya geçtiler. Asiler cevap vermeye çalışsalar da, buna yetecek teknolojileri ve güçleri yoktu. Karbirlikleri Echo Üssü’nün içlerine girdikçe, Asi personeli kaçmak zorunda kaldı.

Binyıl Şahini dışında neredeyse 30 tane, çoğunu G-75 Asi Nakliye Gemileri’nin oluşturduğu filo, Hoth gezegeninden kaçtı. KDY v-150 Gezegen Savunucu iyon topu, imparatorluk gemilerini uzak tutmaya çalışsa bile, 17 tane Asi Nakliye Gemisi imparatorluk tarafından yok edildi. Önemli tüm asi personeli bu savaştan sağ kurtulabilmişse de, Hoth savaşı Asilere maddi ve manevi açıdan çok büyük darbe vurmuştur.

Savaş sadece asiler için büyük kayıplara yol açmadı. İmparatorluk sınıfı Yıldız Destroyeri Tiran Gezegen savunucu İyon Topu sayesinde büyük hasar aldı. AT-AT’lerin bir çoğu asi ordusu tarafından etkisiz hale getirilirken, bir o kadarı da buzların içine gömüldü. Asilerin kaçmalarına sebep olsalar da, İmparatorluk Askerleri Asi gemilerinin bir kısmını ellerinden kaçırdılar, ve asıl Lord Vader’in en büyük amacı olan Luke Skywalker’i canlı ele geçirme planı başarısızlıkla sonuçlandı.