Gall Savaşı

gall-savasi-sw-evreniTarih: Yavin’den 3 yıl sonra

Gall Savaşı, Boba Fett ve onun karbon dondurucuda dondurulmuş tutsağı Han Solo için yapılan araştırmalar sırasında Asi İttifakı’nın üyeleri tarafından, başlatılmış bir çatışmadır.

Lando Calrissian, Dash Rendor’dan Fett’in Gall’de görüldüğünü öğrenince arkadaşları Luke Skywalker ve Leia Organa’ya haber verdi. Onlar da Skywalker’ın Rouge Ekibi ve bizzat Rendor ‘un kendisi ile de buluşacakları Gall’e gitmek için yola çıktılar. Orada Fett’in, gemisi Slave I’in tamir işleri için Gall’de durmuş olduğunu öğrendiler ve de o an, kelle avcısını pusuya düşürüp tutsağını serbest bırakmak için mükemmel bir fırsat gibi görünüyordu. Fakat bu kurtarma görevi, devriye gezmekte olan iki Yıldız Destroyeri ile bir İmparatorluk Yerleşim Bölgesi’nin varlığı sonucu berbat oldu.

Bunun üzerine Luke, riskli bir plan kurdu. Buna göre; Rouge’ların savaş yetenekleri, Yerleşimbölgesi kuvvetlerinin savaş gücü desteklerini engellemek için kullanılacak ; Lando ile Leia’ya Fett’in gemisinin peşinden gidebilecekleri yolu göstermek için de Dash’in pilotluk yeteneklerine başvurulacaktı. 144 tane TIE savaş gemisinin karşısına 13 adet X-kanatla çıkacak olmanın bariz tehlikesine rağmen bu, Luke’un da söylediği gibi, ellerindeki tek plandı.

Rouge’ların Yıldız Destroyeri’nin aydınlık tarafına yaptıkları bombardımanla, kurtarma operasyonu başladı. Tehlikeyle yüzleşmek için yalnızca -şüphesiz ki bunun sadece bir talim olduğunu düşünen- yirmi pilot acele ediyordu. Fakat sonrasındabir ek grup daha yola çıktı. Rouge ekibi, savaş gemilerini Rendar’ın gemisi Outrider’ın Millenium Falcon’u uzaylimanı şehrine götürmekte olduğu yol olan Büyük Hendek’ten uzak tutarak ve bu görevde sadece bir pilotunu kaybederek –Will Scotian’ın, ekibinde zarara sebebiyet vermesi üzerine üsse geri dönmesi emrini aldığı olay– etkileyici bir başarı kazandı. Fakat Rougfe’ların iyi şansı, daha fazla devam edemezdi. Aralarında çok sayıda TIE Interceptor’ın da bulunduğu bir başka TIE akını ile Rouge 6 yokedildi. Daha da kötüsü, ikinci bir Yıldız Destroyeri daha kendi savaş gemileriyle savaşa katıldı. Neyse ki Falcon, Büyük Hendek boyunca yapılan yorucu bir kovalamacanın sonunda uzaylimanına ulaşmayı başardı; fakat Dash, Fett’le olan yüzleşmelerinde Asiler’i yalnız bırakmaya karar verdi –daha sonra belirttiğine göre, çatışmak için değil, yalnızca yolu göstermek için para almıştı. Falcon’un mürettebatı, peşlerinde bir düzine TIE savaş gemisiyle, yardıma aşırı muhtaç haldeydiler.

İmparatorluk Yerleşimbölgesi üssü üzerinde ise, Rouge’lar da –Dash gibi– savaşa son verip gitmeye karar vermiş, takipçilerini sistemi terk ettikleri konusunda yanıltmak amacıyla sahte bir hiperuzay sıçramasına hazırlanıyorlardı. Rotalarını Kile Ayı’ndaki üslerine çevirirlerken, Wes Janson’ın X-kanatının Luke’a ateş açmış olduğunu görerek şok oldular. Çılgına dönen Wes, astromech droidinin geminin kontrolünü ele geçirdiğini farketti ve Luke da onu üsse geri götürmeden önce savaş arkadaşının gemisini sakatlamak zorunda kaldı. Üsse döndüklerinde, rahatsız edici bir gelişme yaşandı; Luke anladı ki astro-droid, onu öldürmesi için programlanmıştı.

Bu arada kurtarma görevi sona ermiş; herhangi bir başarı da sağlanamamıştı. Yeni gelen TIE savaş gemilerinden kaçmak zorunda kalan Asiler, Fett’in kaçışını engelleyemediler ve Rouge’ların gelmesi de mümkün olmayınca, Slave I hiperuzaya sıçramayı başardı. Mürettebat, hayal kırıklığına uğramış bir şekilde, Luke’a yapılan suikast girişiminin çok daha büyük bir anlaşmazlığa yol açtığı yere, üsse geri döndü.