Felucia Savaşı

felucia-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 19 yıl önce

Tecim Loncası Başkanı Shu Mai’yi ele geçirmek için Felucia‘ya inen Jedi General Aayla Secura ve klon askerleri, Jedi Ustası Barriss Offee’nin hapsedildiğine inanıldığı Nigkoe Tutsak Tesisine ulaştılar.

Klon Kumandan CC 5052, takma adı Bly, komutası altındaki klonlar tesise saldırıp, bölgeyi güvenli hale getirirken Secura bir Gossam’a onu Jedi tutsağa götürmesi için emir verdi. Korkmuş Gossam emri uyguladı ve dakikalar sonra Offee ve Selanian olan Padawanı Zonder serbest kaldı.Güdümlü Örümcek Droid gelirken Jedi General Secura Barriss Offee’ye Coruscant’ın saldırı altında olduğunu söyledi. Şok olmuş Offee dinlemeye devam etti. Bağımsız Sistemler Konfederasyonu Lideri Kont Dooku’nun Jediları dış halkaya çekerek Coruscant’ın savunmasını zayıflattığını söyledi ve geri dönmeden Shu Mai’yi sorgulayıp Ayrılıkçıların planları hakkında ne biliyorsa öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Barriss Offee Mai’nin Kway Teow’un dışında yakın bir yerlerde olduğunu ama o bölgenin muhtemelen ağır silahlar ile korunduğunu söyledi ve içeri giden bir yoldan haberi olmadığını da ekledi. Secura’nın yeni Padawanı Ekria elindeki bilgi bloğunda yer alan ve o bölgenin planını gösteren bilgileri onlar ile paylaştı.

Shu Mai’yi yakalamak için yapılan operasyonda Jedi Generaller Aayla Secura ve Barriss Offee ve Klon Kumandan CC 5052, komutasındaki 327. yıldız Birliği Kway Teow dışındaki ağır silahlarla korunan yere ulaştılar.Mark-II serisinden süper savaş droid muhafızlarını yok etmek için yaratılan bir kargaşadan sonra Jedilar ve klonlar Aratech Biker Gelişmiş Keşif Komando BARC süratçisi üzerinde bölgenin içlerine doğru saldırıya geçti. Aniden birkaç droid yıldız savaşçısı belirdi ve onları hedeflemeye başladı.Ama Cumhuriyet birliklerinden bir grup ARC-170 yıldız Savaşçısı droidler ile ilgilenmeye başladı. Binaların yakınında Jedilar süratçiden atlayıp bir göle daldırlar, bu sırada klonlar saldırılarına devam ediyordu. Aayla Secura ve Barriss Offee ile Padawanları Ekria ve Zonder yüzerek bir şelaleden geçtiler ve Shu Mai’nin kaldığı yere girmeyi başardılar.Ekria hemen bir terminal buldu ve kayıtları kontrol etti.

felucia-savasi-2-sw-evreni

Shu Mai birkaç gün önce gemisi ile ayrılmıştı ve o zamandan beri bölgeye kimse girip çıkmamıştı.Secura Kont Dooku’nun onlarıda aldatıp gölgeler ile dövüşmelerini sağladığını belirtti. Jedi general Padawanı Ekria’ya dışarıdaki droidleri etkisiz hale getirmesini ve klonların içeri girmesi için kapıyı açmasını söyledi; bundan sonra Jedi Padawan Coruscant’ta neler olduğunu öğrendi.Dakikalar sonra Ekria CIS ile bir bağlantı keşfettiğini söyledi. Bilgi ağları durmuştu ama HoloNet hala iş başındaydı.Ekranda Coruscant muhabiri Nikki Vul belirdi ve Konfederasyon gemilerinin geri çekilmesi ile Coruscant’taki savaşın artık sonuna gelindiğini bildirdi.Vul holokameraların Konfederasyon Generali Grevious’un sancak gemisi “Görünmez El”in Coruscant atmosferinde ikiye ayrıldığını görüntülediğini söyledi.Ayrıca Cumhuriyet karşı saldırısına Jedi Generaller Anakin Skywalker ve Obi-Wan Kenobi’ninde katıldığını bildirdi. Yüce Şansölye Palpatine’in nerede olduğunun hala bilinmediğini de ekledi Vul. Daha sonra Aayla Secura Klon Kumandan Bly’dan bir holografik mesaj aldı ve ondan içinde bulundukları bölgenin havasının zehirli gazlar ile dolduğunu öğrendi.Secura Bly’a askerlerini hemen geri çekmesini emretti. Ekrai bir giriş olduğunu ve dışarıdan gelen bir emir ile bilgi transferinin durduğunu ama bir geri sayımın başladığını bildirdi. Dört Jedi hemen dönüp koşmaya başladılar, mutlak sondan kaçmak için. .Selonian Jedi Padawan Zonder bir duvara çarptı ve Shu Mai’nin özel bölümü havaya uçmadan kısa süre önce dört Jedi dışarı çıkmayı başardı.

Aayla Secura ve komutasındaki 327. Yıldız Birliği Shu Mai tarafından yaratılan,kendi kendini yok etme mekanizması olan su destek sistemlerinin bulunduğu tesislere saldırılar düzenlemeye başladı. Çünkü zehirli gazların Gossam şehirlerindeki sulara karışmasını önlemek zorundalardı. Saleucami’ye giden Jedi General Stass Allie komutasındaki destek klon birlikleri Klon Kumandan 5052, tarafından durum hakkında bilgilendirdi.

Felucia savunması hava saldırısı için oldukça hazırlıklıydı bu yüzden en etkilisi yerden yapılan saldırılar olacaktı.Ama Bly ormanın onları yavaşlatacağını söyledi. Bir grup Jedi ustası Barriss Offee’nin önerdliğinde Har Gau’ya, ikinci bir grup ise Jedi Padawanları Ekria ve Zonder ile bölgeye yeni varan Drake Lo’gaan önderliğinde Jiaozi’ye gidecekti.Jedi General Aayla Secura’nın ekibi Padawanlara eşlik edecek ve daha sonra Niango’ya ilerleyecekti. Askerler harekete geçmek için hazırlanırken, Secura onlara Felucia’da hayat kurtarmak için bulunduklarını hatırlattı.327. Yıldız Birliği saldırı ekibi ayrıldı ve ağaçların arasında ilerlemeye başladı. Klon Kumandan Bly, Aayla Secura’ya Jedi Ustası Obi-Wan Kenobi’nin Bağımsız Sistemler Konfederasyonu Generali Grevious’u yenip yenemeyeceğini sordu. Secura Kenobi’nin oldukça güçlendiğini ve başarabileceğini söyledi. Jedi General Bly’a dönerek savaş bitince onun ne yapacağını sordu.Klon tabi ki hangi emir verilirse onu yapacağım diye karşılık verdi. İleride Padawan Ekria Jiaozi’yi koruyan düşman ile görsel temas kurduklarını bildirdi. Padawan Drake Lo’gaan bir fikri olduğunu söyledi ve yakınındaki bir klona dönerek Teğmen Galle’nin yardımına ihtiyacı olduğunu anlattı.Daha sonra Lo’gaan Padawan Zonder’e döndü ve yapabileceği en yüksek gürültüyü yapmasını söyledi ve kısa süre sonra Zonder bağırmaya başladı. Bu düşman güçlerini saldırıya geçirdi.Jedilar ışın kılıçları ile saldırıya geçen düşmanın arasına girdi ve Zonder çıplak elleri ile birkaç savaş droidini işlevsiz bıraktı.

Bu sırada Jedi General Barriss Offee komutasındaki klon ekibi bir droid nöbetçi grubunu yenmeyi başardı.Aniden bir cüce örümcek droidi ortaya çıktı ve ateş etmeye başladı. Klon Teğmen Inc bağırarak adamlarına karbon bombalarını kullanmalarını söyledi ama droidin bir atışı ile vuruldu. Droidin birkaç atışını geri yansıttıktan sonra Jedi Ustası Offee düşen klonun yanına gitti. Mark-II serisi Süper Savaş Droidleri yaklaşmaya başladığı sırada Offee, Klon Teğmen Barr’a ekibin geri kalanını almasını emretti. Aynı anda Jedi Padawan Drake Lo’gaan bağırarak Klon Teğmen Galle’ye zamanın geldiğini söyledi. Klon asker Felucia güçlerini şaşırtmak için adamlarına geri çekilme emri verdi. Felucianlar klonlar ile uğraşırken Jedi Padawanları su arıtma tesisine girmeyi başardı. İçeri girdikten sonra Zonder ışın kılıcını açtı ve birkaç Gossam teknisyenine onları kontrol odasına götürmesini emretti. Selonian Padawan bir Gossam’a Ekria’yı en yakında bilgisayar konsolüne götürmesini emretti ve Lo’gaan ile geride kalanları yanına alarak malzeme armaya gitti. Ekria ana bilgisayara girmeyi başardığında Lo’gaan’a zehirli maddenin daha istasyona ulaşmadığını bildirdi. Ayrıca dışarı çıkan tüm boruları biofiltresini bir daha programlayıncaya kadar kapatacağını söyledi.yayılma Jiaozi Tesisinde gerçekleşmeden durdurmayı başardılar. Kötü haber ise bağımsız oldukları için diğer tesislerin bilgisayarlarına giremiyordu. Bu sırada Cumhuriyet AT-RT aracı ile Aayla Secura ve Klon Kumandan Bly ormanın içinden Niango’daki su arıtma tesisine doğru ilerliyordu. Garip orman yaratığının bağırışı kesilince Secura ve klon askerler bir tuzak olduğundan şüphelendi. Hepsi düşmanı görebilmek için çevreye bakınmaya başladı.Jiaozi Su arıtma tesisinde Padawan Ekria usta Secura veya Offee ile bağlantı kurmaya çalışıyordu ama sistemdeki bozukluk yüzünden başarısız oldu.Padawan Drake Lo’gaan bunun olmaması gerektiğini söyledi ve Ekria’ya klon kameralarına bakmasını söyledi.Ekria çalışmaya başladı ve Klon Kumandan Bly’ın Coruscant’tan gelen özel bir sinyal aldığını gördü ama sinyal Bağımsız Sistemler Konfederasyonun kullandıklarındandı. Buna şaşıran Lo’gaan sinayli deşifre edip edemeyeceğini sordu. Bly’ın kamerasından Padawan onun Jedi General Aayla Secura’nın arkasında geçtiğini gördü. Yakınlarda jedi Ustası Barriss Offee ışın kılıcı ile Ayrılıkçı droidlerini kesiyordu. Klon Teğmen Galle’ye nerelerde olduğunu sordu.Dakikalar sonra çevresi yeni tane klon askeri ile çevrilmiş bir AT-RT belirdi.Offee Galle’ye ateş açmasını söyledi. Emri onayladıktan sonra klonlar ateş açtı ve Jedi Şövalyesini vurdu.

Aynı zamanda Klon Kumandan Bly bir Felucian kuşu tarafından dikkati dağılan Aayla Secura’nın arkasına geçti. Dikkatle dinleyerek, Jedi kumandana yakında droidlerin olup olmadığı hakkında ne düşündüğünü sordu. Bly olduğunu düşünmediğini belirttikten sonra Secura’ya arkadan ateş etti. Diğer klonlarda ateş etmeye başladı. Aayla Secura yere düştü ve yüzünden şaşırmış bir ifade ile öldü.Jiaozi Su Arıtma Tesisinde Aayla Secura’nın yere düşüşünü Drake Lo’gaan ve Zonder ile izleyen Ekria bağırdı. Aynı anda bilgisayar Coruscant’tan gelen sinyalin deşifreleme işleminin bittiğini bildirdi. Mesajı tekrar oynatınca Jedi Padawanları bir sesin Kumandan Bly’a emir 66’nın uygulanma zamanının geldiğini söylediğini duydular. Gözlerinde yaşlar ile Drake Lo’gaaan arkadaşlarına emri kimin verdiğini sordu.Selonian Padawan Zonder emir 66’nın ne olduğunu sordu.başı elleri arasında duran Ekria ise dostlarına şimdi ne yapacaklarını sordu. Önlerindeki konsül bipleyince, Ekria Coruscant’tan bir mesaj geldiğini söyledi. Mesajı aktive edince Yüce Şansölye Palpatine’in sesini duydular. Ses savaşın bittiğini ve tüm jediların bir an önce Coruscant’taki Jedi Tapınağına dönmesi gerektiğini söylüyordu.Mesaj kendi kendine tekrar etmeye başlayınca Lo’gaan Zonder’e ekrandaki klon Galle’nin kamerasına bakmasını söyledi. Arkasını dönüp ekrana bakan Padawan ölü Jed Ustası Barriss Offee’yi gördü. Offee yerde yatıyordu.Ekria içinde kötü bir hissin olduğunu söyledi.