Dac Savaşı

Yavin’den 10 yıl sonra

Mon Calamari Savaşı olarak da bilinen Dac Savaşı tekrar doğan İmparator Palpatine’in geçici Yeni Cumhuriyet başkenti Dac’a saldırdığı zaman gerçekleşti. Endor Savaşı’nda ölmesinden altı yıl sonra İmparator Palpatine klon vücudu ile geri döndü. İmparatorluktan kalan kuvvetlerin başına geçip Byss’ten saldırarak Yeni Cumhuriyet başkenti Coruscant’ı ele geçirdi. Sonra Yeni Cumhuriyet’i desteklemelerinden dolayı Mon Calamari’yi cezalandırmak için yeni süper silahları Gezegen Tahripçileri’ni çıkardı. Bu ölümcül savaş makineleri tüm gezegen yüzeyini tekrar işleyerek savaş silahları üretebilmekteydiler.
İmparatorluk kuvvetleri yeni başkentleri Byss’ten saldırdılar. Gezegen Tahripçileri hemen yüzeye inip gemi tersanelerini, uçan şehirleri ve savunmalarını sindirmeye başlaması üzerine, Amiral Ackbar gezegenin derhal boşaltılmasını emretti. Mavi ve Yeşil filoları Da Scooha V’ten sağ kalanları koruması için gönderdi.Yeni Cumhuriyet destekçileri başlarında ele geçirilmiş Yıldız Destroyeri Azad-Edici ile Wedge Antilles ve Lando Calrissian vardı.

Ama Gezegen Tahripçilerinin engellenmesini önlemek için Mon Calamari abluka altında tutulmaktadır. Hiperuzaydan çıkan Yeni Cumhuriyet birlikleri önce bu ablukayı aşmak zorunda kaldılar. Daha sonra Azad-Edici yüzeye X-kanat ve V-kanat filolarını gönderdi. Bunlar Gezegen Tahripçileri ile savaşmak için Dac yüzeyine yöneldi. Ama Gezegen Tahripçileri yeni saldırı araçları üretecek kadar kaynak toplamışlardır. Bu araçlar arasında TIE/D’ler ve Dalga Yürüyücüleri bulunmaktaydı.Birçok Yeni Cumhuriyet gemisini yok ettiler. En sonunda Azad-Edici bir Gezegen Tahripçisi tarafından yakalandı ve mürettebatı Gezegen Tahripçisinin fırınlarındaki dehşet verici ölümden kurtulmak için kaçış kapsülleri ile kaçmak zorun kaldı.

İşler Yeni Cumhuriyet için kötü gitmektedir ama birden olayların yönü tekrar değişti. Yeni Cumhuriyet destekçileri filolarındaki son gemilerle yardım için geldiler. E-kanatlar TIE/D ler ile çarpışmaya başladılar bu sırada kurtarma fırkateynleri kaçış kapsüllerindekileri topladı. Yinede E-kanatlar bile Gezegen Tahripçilerinin savunmalarını geçemediler.

Sonra yardım Binyıl Şahini içindeki Luke Skywalker olarak gelir. Yanında Chewbacca, Leia, C-3PO ve R2D2 bulunmaktadır. Luke Skywalker İmparator’un Byss’teki Kara Kalesine gitmiş ve Gezegen Tahripçilerinin ana kontrol kodlarını R2-D2’ya saklamıştır. Ama Gezegen Tahripçilerinin içindeki fabrikalar hala Dalga Yürüyücüleri üretmekteydiler. Amfibi taşıyıcılar ile ilerleyen deniz komandoları Dalga Yürüyücüleri tarafından karşılandılar. Kısa sürede savaş Gezegen Tahripçilerinin üzerinde fırtına birlikleri ve deniz komandoları arasında geçmeye başladı. Bu sırada R2-D2 hafızasındaki kodları kullanarak Tahripçilerin ana bilgisayarına yollanacak bir virüs geliştirdi.

Bu virüs Tahripçilerin tekrar çalışmasını ama bu sefer birbirlerini sindirmelerini sağladı. Kudretli Gezegen Tahripçileri okyanusa süper silah parçalarını yollayarak birbirleri ile savaşmaya başladılar. Yeni Cumhuriyet tekrar-doğan İmparator Palpatine’e ve İmparatorluk Kalıntılarına karşı önemli bir zafer kazandı.