Coruscant Galaktik Sivil Savaşı

Tarih: Yavin’den 6 yıl sonra

Coruscant’ın Kurtuluşu olarak da bilinen olay Galaktik Sivil Savaşı sırasında Galaktik İmparatorluk ve Yeni Cumhuriyet arasında gerçekleşmiştir. İmparator Palpatine’in Yavin Savaşından 4 yıl sonra Endor Savaşı’nda ölmesine rağmen galaksinin büyük kısmı İmparatorluk lordları sayesinde hâlâ İmparatorluk kontrolü altındaydı.

Coruscant İmparatorluk İstihbaratının başı Ysanne Isard’ın elindeydi. Yeni Cumhuriyet bu gezegenin önemini biliyordu, İmparatorluk yönetimini atmak için burayı ele geçirmeleri gerekiyordu. Cumhuriyet bu amaçla Borleias gibi Coruscant çevresindeki stratejik gezegenleri ele geçirmeye başladı.

Ama Coruscant’ı güçlü bir koruyucu kalkan korumaktaydı. Saldırıya başlamadan önce bu kalkanların düşmesi gerekiyordu. Wedge Antilles ve Rogue Squadron kalkanları sabote etmek için İmparatorluk şehrine sızdılar, ayrıca galaksinin en kötü on altı zanlısı da Kessel’deki hapisane kolonisinden kaçırılıp karışıklık yaratmaları çin şehre sokuldu. Fakat ileride Kara Güneş’i yeniden diriltecek olan bu suçlular devletin bu karardan pişman olmasına sebep olacaklardır.

Bu sırada Rogue Squadron yeterince miktarda suyu buharlaştırırlarsa bir süper fırtına yaratıp Coruscant’ı çevreleyen kalkanlara simşeklerle zarar verebileceklerine karar verdiler. Bunun için bir üretim droidi kaçırıp kontrol binalarından birine sızdılar, yörüngedeki solar aynalardan birini gezegenin su rezervuarlarından birine yöneltip buradaki suyun hızlıca buharlaştırdılar. Sonuçta çıkan fırtına kalkanları düşürmeyi başardı.

Kalkanlar yok iken Amirak Ackbar yönetimindeki Yeni Cumhuriyet güçleri zorlanmadan gezegeni ele geçirdi, çünkü Ysanne Isard gezegende sadece bir kaç İmparatorluk Yıldız Destroyeri tutuyordu ve bunlar gezegeni savunmaya yetmedi.