Bothawui Savaşı

bothawui-savasi-sw-evreni

Yavin’den 19 yıl sonra

Yavin savaşından 19 yıl sonra gerçekleşen Bothawui savaşı, Yaga Minor savaşı ile Galaktik İmparatorluk ile Yeni Cumhuriyet arasında isyanın başladığı günlerden beri devam eden Galaktik Sivil Savaşı’nın son savaşlarıdır. Lakin Caamas Dökümanı neredeyse yeni bir sivil savaşın başlamasına sebep olmuştur.

Caamas Dökümanları krizi başlangıcında hayata döndürülmüş Büyük Amiral Thrawn Both sistemine üç adet İmparatorluk sınıfı Yıldız Yokedici gönderdi. Üç büyük gemi beraberlerinde sivil gemi gibi kamufle edilmiş bir kaç öncü gemi bulunmaktaydı. Üçü de gizlenme cihazlarını çalıştırıp kendilerini bir kuyrukluyıldızda sakladılar. İmparatorluk sabotajcıları Bothawui’nin savunma kalkanlarını bozup Bothan’a karşı ve Bothan yanlısı güçleri kışkırtınca yokediciler iki orduyu alt edip gezegen yüzeyini mahvetmeye hazır olacaklardı.

Bu sırada İmparatorluk istihbaratı Caamas Dökümanı ve Bothan’ların suçlandığı Caamasi soykırımı nedeni ile oluşan gerginliği harladı. Ajan Navett tarafından yönetilen istihbarat ajanları Bothawui’nin de dahil olduğu bir grup gezegende sabotaj ve karışıklık yarattılar. Bu olaylar Caamas problemi nedeni ile oluşan sorulara ve Yeni Cumhuriyet üyeleri arasındaki anlaşmazlıklara katıldı. Görünüşe göre Yeni Cumhuriyet yönetimi şiddetin yayılmasını engelleyemiyordu. Gerçekten de General Wedge Antilles bir Bothawui ayaklanmasında ölen iki Leresai’nin intikamını almak isteyen Leresen güçlerinin Bothawai yörüngesindeki bir yerçekimsiz kristal fabrikasını yok etmesine egel olamadı.

Bir süre sonra Both sistemine Bothan’ları savunmak ya da tehdit etmek amaçlı 56’dan fazla gemi geldi. Bu sayı büyük bir hızla büyüdü Savaşın son çarpışmasına Bothan yanlısı ve karşıtı iki yüze yakın büyük gemi katıldı. Yeni Cumhuriyet ise sistemde sadece iki filoyu birbirinden ayrı tutacak kadar gemiye sahipti. Bir kaç adet tarafsız gemi de Yeni Cumhuriyet’e destek veriyordu. Bunlardan biri, Pakrir Minor’dan bir Action II taşıma gemisinin kaptanı aslında İmparatorluk savaş kahramanı Soontir Fel’in klonu olan ama Cumhuriyet tarafına geçen Carib Devist idi. Daha büyük bir Yeni Cumhuriyet gücü Kothis yakınlarında sanılıyordu lakin General Germ Bel Ilbis tarafından kumanda edilen bu filo aslında Yaga Minor istilası sebebi ile Mrisst sistemindeydi.

Yeni Cumhuriyet bu olayların arkasında İmparatorluk’tan kalan ekibin olduğunu tahmin etmekteydi, bu sebeple General Germ Bel Iblis Wedge Antilles ile Corran Horn’u gizli bir şekilde gezegene olası İmparatorluk sabotajlarını engellemeye gönderdi. Navett’in ekibi, Klif, Pensin ve Horvic ellerindeki işlerle meşguldüler. Bu da Navett’in sivil kamuflajlı gemilerle konuşlanmış yokedicilere gönderdiği bilgilerde bir hayli gecikmelere sebep oluyordu. Ama bir süre sonra Antilles ve Horn Bel Iblis tarafından Yaga Minor istilası sebebi ile geri çağrıldı, Savich ise sabıkalı olduğundan Bothan görevlileri ile irtibata geçemiyordu.

Gerginlik büyürken Leia Organa Solo ve Caamasi Senatörü Elegos A’kla İmparatorluk Amirali Gilad Pellaen ile barış için ön hazırlık görüşmelerini tamamladıktan sonra Binyıl Şahini ile bölgeye geldi. Gelişleri Ishori bayrak gemisi Predominance ve dört Diamalan ve Sif’krie gemisinin hafif saldırısı ile engellendi. İki ileri gelen ve Noghri korumaları Eyalet Bakanı Ponc Gavrisom’u taşıyan bir başka Cumhuriyet gemisine taşındılar. Daha sonra Bastion’dan Caamas Dökümanı’nı geri alma görevinden dönen Han Solo ve Lando Calrissian, Calrissian’ın yatı Bayan Şanslı ile onlara katıldı.
Cumhuriyet’in elçileri zaman kazanmalıydı. Lando Calrisian Diamala Senatörü Porolo Miatama ile görüşmek için Aiamala bayrak gemisi Industrious Thoughts’a geçti. Aynı zamanda Organa Solo ve Gavrissom Ishori lideri Kaptan Av’muru ile görüşmelere başladı. Han Solo ise iki tarafa da elinde Caamas Dökümanı’nın, Caamas’ın yokedilmesi için hangi Bothan liderlerinin Palpatine ile iş birliği yaptığını açıklayan belgenin, tamamının bulunduğunu, ama iki taraf da geri çekilmeden belgeyi açıklamayacağını duyurdu. İki taraf da geri çekildi ama bu bir şeyi değiştirmeyecekti: çünkü elindeki kopya yı Thrawn’ın bizzat kendisinden almıştı ve İmparatorluğun belgeyi değiştireceğini biliyordu.

Dev’Starm’da Moranda Savich Navett’in operasyonlarını yürüttüğü hayvan dükkanında bir yangın başlatınca Navett planlarına erken başlamak zorunda kaldı. Navett ve Klif şehrin yakınındaki kalkanları bozarken Pensin ile Horvic Predominance’a sızıp şehre ateş açtılar. Ayrıca Gavrisom’un barış çağrısını taşıyan frekansları da bozup sistemdeki bazı ufak filolara (Corellian, Mon Calamari, Diamalan ve Ishori gibi) sahte saldırı emirleri gönderdiler. Gizlenmiş yıldız yokedicilerin sürekli ertemelerden sıkılan mürettebatı aniden başlayan operasyona hazırlıksız yakalandı, ama yine de Bothan yanlısı ve karşıtı gemiler savaşırken onlar da yerlerini aldılar.

Çatışma esnasında Han Solo ve Elagos A’Kla’nın yönetimindeki Binyıl Şahini ve Devist’in Action II transport gemisi gizlenmiş durumda olan Tyrannic ile karşılaştı. Gemiler Tyrannic’ın çekici ışınına yakalandılar. Her ne kadar gizlenme alanında olsalar da Leia Organa Solo Güç deki rahatsızlığı hisseti. Aynı anda Lando Calrissian’da Şahin’in kayboluşunu farketmişti. Senatör Maitama’yı Leia ile görüşmeye ikna ettikten sonra Şahin’in bir gizlenme kalkanına girdiğine kanaat getirdiler. Leia Güç ile Prodominance’ın kumandasını ele geçirdi, ve Gavrissom’a Kaptan Av’muru’yu kuyrukluyıldıza doğru gitmeye ikna etmesinde yardımcı oldu. Lando da Diamala’yı ikna etti. Bu arada Devist Yeni Cumhuriyet logoları boyanmış 12 TIE Interceptor yolladı. TIE’lar çekici ışın platformalarını yok etti. Şahin kaçarken İmparatorluk’un oyunu da ortaya çıkmış oldu, ve üç yokedici görünmez kalkanlarını indirdiler.

Bothan yanlıları ve karşıtları ortak düşmanlarını görünce birlik olup saldırıya geçtiler. Calrissian Başkan Gavrison tarafından verilen geçici generallik görevini kabul etti ve birleşen filoların kumandasına aldı. Han solo Borsk Fey’lya’nın özel haberleşme kanallarını kullanarak klanının güvenlik güçlerinden takviye istedi, ama çağrının diğer Bothan klanlarına da yayılacağına emindi. Savaşın sonuna doğru kalan yaklaşık 110 büyük gemiyi, ve gelen yüz Bothan yıldızsavaşçısı ve irili ufaklı destek gemilerini gören Kaptan Nagrol yenildiğini anlayıp Thrawn’a başarısızlığının hesabını sormak için zar zor Bastion’a kaçtı.