Bastion Savaşı

Yavin’den 28 yıl sonra

Bastion savaşı Büyük Amiral Gilad Pellaeon ve Vong Komutanı B’shith Vorrikin komutlarındaki birlikler arasında gerçekleşti.
Vorrik’in kuvvetleri beklenmeyen bir zamanda Bastion sistemine geldi ,Gezegen savunma sistemlerini kolayca yok ettiler ve İmparatorluk Filosunu savunmasız yakaladılar.

İlk anda Pellaeonun kendi Yıldız Destroyeri Chiemare ile karşılık verebildi. Filo bu sayede tutunmayı başardı.Yuuzhang Vong kuvvetleri geriye çekilip binlerce grtuchini serbest bıraktılar. Filo grutchinlere karşı koymak için pozisyonunu bozdu bunun sonucunda kayıpları arttı. Bunun üzerine Pellaeon Bastion’un boşlatılması emrini verdi

Luke ve Mara Jade Skywalker dahil olmak üzere küçük bir Jedi grubunu taşıyan Yeşim Gölge adlı gemi geldi. Durum değerlendirmesinden sonra gaz devinin yakınlarında Vong kuvvetleriyle savaşan Chimaera ve İmparatorluk Süper Yıldız Destroyeri Superiora’ya katıldı.

Palleon’a düşman kuvvetlerinde bulunan bir yammosk’un yeri ile ilgili bilgi sağladı. Daha sonra Palleon’un kuvvetleri gaz devinin gölge kütlesinden kaçmaya çalıştılar.Pellaeon Superior’un tehlikeli derecede hasar alması üzerine boşaltılması emrini verdi. Chimaera bir coralskipper ın köprüsüne çarpması ile kısmi hasar aldı ,bu çarpışma esnasında Pellaeon ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Yardımcısı Büyük Amirali taşıyarak Superiordan sağ kalanları alan sağlık firkateynine taşıtı. Superior’un enkazını koruma olarak kullanan firkateyn pek çok TIE pilotunun kendilerini kahramanca feda etmeleri sayesinde Yaga Minora doğru gitmeyi başardı.

Bu savaş sonrasında İmparatorluk artıklarının Vong tehdidine karşı Galaktik Federasyon bağımsız ittifakı ile mütfetiklik kurdu.