Bakura Savaşı

Tarih: Yavin’den 4 yıl sonra

Bakura savaşı İmparatorluk ile İsyancılar arasında daha önce görülmemiş bir iş birliği ve ateşkesin yaşandığı epik bir savaştı.

Bakura gezegeni Ssi-Ruuk adında Dış Sınırda bulunan yarı-galaktik bir İmparatorluk tarafından kuşatılmıştı. Sürüngenimsi Ssi-Rauk gemilerini “entechment” denilen bir işlem ile güçlendirip kontrol ediyordu. “Entachment” yaşayan bir kişinin hayat enerjisinin elektronik olarak mekanik bir yapıya iletilmesi ile gerçekleşiyordu. Ölüm Yıldızı 2 ve gezegendeki üsle iletişim sağlayamayan İmparatorluk Valisi Wilek Neerus Endor’un ormanlı ayına Ssi-Ruuk güçleri ile savaşmak için yardım istediği bir mesaj droidi gönderdi. Droid Orman Ayı’na Endor Savaşı’ndan bir gün sonra ulaştı. İsyancı birlikleri hala gezegendeydi ve droidi görüp engellediler. Mesajı okuyan Luke Skywalker destekçi yeni bir gezegen daha kazanma umudu ile Bakura’ya bir yardım birliği göndermeye karar verdi. Skywalker ve Bakura görev birliği Bakura’ya gelince İmparatorluk birlikleri ile ateşkesi kabul ettiler. İki güç Bakura’yı sürüngen istilacılardan kurtarmak için beraber savaştı.

Savaş sırasında Ssi-Ruuk Gücü entechment işleminde kullanmak amacı ile Luke Skywalker’ı kaçırdı. Fakat Skywalker Dev Sibwarra ile Shriwirr gemisinin entechment laboratuarından kurtulmayı başardı. İkili gemideki Ssi-Ruuk’ları yenmeyi başardı. Kurtulanlar bir Jedi Şövalyesi ile savaşmak istemediklerinden gemiden kaçtılar. Shriwirr İsyancı birlikleri tarafından ele geçirilip filoya eklenmek üzere yeniden düzenlendi. Ssi-Ruuk güçleri yenilince İmparatorluk kumandanı Pter Thanas Vali Nereus’un emriyle amiral gemisi Egemen’in turbolazerlerini İsyancı Birliği gemisi Çoşku’ya çevirip gemi ile birlikte bazı yıldız savaşçılarını yok etti.

Fakat Eppie Belden önderliğinde birleşen Bakuran isyancı hücreleri İmparatorluk yönetimini Bakuran Devrimi denilen olaylar ile yönetimden indirdi ve valiyi öldürdü. Bunun üzerine Bakura’daki İmparatorluk garnizonu İsyancı birliklerine teslim oldu ve Bakura Özgür Gezegenler Birliği’nin bir üyesi oldu.