4-LOM

Industrial Automaton firmasının ürettiği LOM serisi bir protokol droidi olarak hayata başlayan 4-LOM’un bir gün bağımsız bir varlık olup çıkması, üreticilerin hesapladığı birşey değildi. Tek fonksiyonu lüks yolcu gemisi Kuari Princess’in yolcularına hizmet etmekti. Ama 4-LOM bu görevde fazla bir heyecan bulamadı.

Zamanla 4-LOM yolcu gemisinin bilgisayarıyla, yolcuların eşyalarının nasıl çalınabileceğiyle ilgili muhabbetlere girişmeye başladı. Bunlar başlangıçta sadece zeki iki makinenin vakit geçirmek için giriştikleri masum oyunlardı, ama ikisi de birbirlerinin programını değiştirmeye başlayınca ciddi bir hal aldı. Kısa bir süre sonra Kuari Princess’te bir dizi hırsızlıklar başlayınca, kimse 4-LOM’dan şüphelenmedi.

4-LOM’un programları geliştikçe, droid daha fazla zeka, kişilik ve bağımsızlık kazanmaya başladı. Yolcuları soymak giderek daha basit bir alıyor ve sıkıcı oluyordu. 4-LOM bunun üzerine gizli faliyetlerine casusluk ve bilgi alım-satımını da kattı.

4-LOM’un marifetleri, Jabba the Hutt’ın da kulağına ulaştı en sonunda. Yeni yetenekleri değerlendirmede üstüne olmayan Hutt suç lordu ona bir teklifte bulundu: 4-LOM’u uzman bir ödül avcısı olak yeniden yapılandırıp donatacak, droid bundan sonra kendisi için çalışacaktı.

Böylece 4-LOM, galaksinin ender droid ödül avcılarından biri olup çıktı. Jabba daha sonra 4-LOM’la Gand ödül avcısı Zuckuss’un birlikte çalışmalarını önerdi ve ikisi arasında uzun sürecek bir ortaklık başladı. 4-LOM, meslekte ”Tekinsiz” olarak bilinen Zuckuss’tan organik varlıklara özgü bir içgüdü olan sezgi kabiliyetini öğrenmeyi umuyordu.

Zuckuss ve 4-LOM Yavin Vassilika’yı ele geçirmek için yapılan yarışta yer aldılar ve ödül avcıları çevrelerinde ün toplamaya başladılar. Zuckuss hayatını tehdit eden bir akciğer yarası alınca, tedavi masraflarını karşılayabilmek için Asi İttifakı’ndan bir iş kabul ettiler. İmparatorluk Valisi Nardix’i yakalayıp Asilere teslim ettiler, ama bu da onları İmparatorluğun kara listesine soktu.

Bunu düzeltebilmek umuduyla Darth Vader’ın Millennium Falcon için koyduğu ödülü kabul ettiler. Asi İttifakı’na sızabilmek için Hoth’tan kaçan bir nakliye gemisinin mürettebatı ve yolcularını kurtarıp onları Asi Filosu’na ulaştırdılar. General Rieekan 4-LOM’a bizzat teşekkür etti. Bu tecrübeden etkilenen iki avcı, planlarını tersine çevirip İttifak’a katılmaya karar verdiler.

4-LOM iyimser bir şekilde, Yeni Cumhuriyet’in ilk ödül avcıları loncasını başlatmak için %98.4 oranında şansı olduğunu hesapladı. Bir Asi Özel Güçler birimine katılan ikili, karbonda dondurulmuş Han Solo’yu Boba Fett’ten kurtarmak için yapılan bir girişimde çift taraflı ajanlar olarak çalıştılar. Ama Fett ikisinin de üstesinden geldi. Slave I’ın dar kabini içinde sıkışık bir çatışmada Fett 4-LOM’u vurup darmadağın etti.

Zuckuss ortağını onardı. Ama ya yeniden yaratılan işlemcilerindeki bir hata, ya da yenilginin verdiği hayalkırıklığı yüzünden 4-LOM bir daha eskisi gibi olamadı. Asi idealizmi tıpkı yapay bir rüya gibi kaybolup gitti. 4-LOM yeniden merhametsizce avlanmaya başladı. Quaffug the Hutt için çalışırken neredeyse Lando Calrissian’ı ele geçiriyordu. Jabba the Hutt’ın ölümünden hemen sonra kumarbaz Drawmas Sma’Da’yı yakalamak için bir kez daha Zuckuss’la ekip oldu. Ama bu işin tamamlanmasından sonra droid yalnız başına çalışmayı tercih etti.