Qui-Gon Jinn

qui-gon-jinn-sw-evreni

Qui-Gon Jinn, Kont Dooku’nun padawanı, Obi-Wan Kenobi’nin ustasıdır. Kraliçe Padme Amidala kurtarıp, uzay gemisindeki arıza nedeniyle Tatooine’ne iniş yapan Qui-Gon, orada Anakin Skywalker ile tanışır ve onun Jedi eğitimi almasını sağlar. Kendine has tavırları yüzünden Jedi Konseyi ile hep anlaşmazlığa düşer. Darth Maul tarafından öldürülür.

Yıldız Savaşları serisinin en ayrıksı Jedi’ıdır. Aslında George Lucas tarafından 60 yaşlarında, uzun beyaz saçlı biri olarak planlanmıştır. Ancak Lucas daha sonra bu fikrini değiştirmiştir. Karakter ayrıca Yıldız Savaşları’ın çizgi kitaplarında, video oyunlarında ve romanlarında da yer almıştır.

Önceki hayatı

Yavin Savaşı’ndan yaklaşık bir yüzyıl önce doğan Jinn, bir çocukken Jedi olmak için Coruscant’a gitti. Doğduğu gezegen ile bağlarını sürdürdü. Qui-Gon, sekiz yaşındayken başka bir öğrenci ile arkadaş oldu. On yaşındayken, genç öğrencilerin bir şövalye veya Jedi Efendisi’nin himayesine girebilmek için yeteneklerini gösterdikleri Sergi Günü Turuvasına katıldı. Qui-Gon burada Kont Dooku’dan ilk ışın kılıcını kazandı. Ardından Kont Dooku, Qui-Gon’a eğitim vermeye başladı. Dooku ve Qui-Gon birlikte birçok görev için galakside ilerlediler. Bu görevlerin en önemlilerinden birinde ikisi Senator Blix Annon’a korumalık yapmak için yollandı. Ama gemilerindeki boşluktan içeri giren uzay korsanları yüzünden başarısız oldular. Bundan sonra, Dooku ve Qui-Gon’a usta ve çırak olarak verilen son görevin üzerinden iki yıl geçtikten sonra yeni bir görev verilir. Onlar görevden döndükten sonra, uzun zamandır birbiri görmeyen Qui-Gon ve Tahl karşılaştılar. Dooku, Qui-Gon’a son çıraklık anlarında onun merhametinin hayatının en büyük zaâfı olacağını söyledi. Dooku onu, bir arkadaşından gelecek ihanet konusunda uyardı.