Luke Skywalker

luke1-sw-evreni

Luke Skywalker, Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker ile – eski Naboo Kraliçesi – Naboo Senatörü Padme Amidala‘nın oğlu, Leia Organa Solo’nun ikiz kardeşi, Mara Jade Skywalker‘ın eşi ve Ben Solo‘nun dayısıdır. Skywalker pek çok ünlüden daha ünlü bir pilot, lider ve efsanevi jedi olmuştur. Skywalker, İlk Ölüm Yıldızı’nı yok etmiş; İmparator Palpatine’i öldüren Darth Vader’i kurtarmayı başarıp Galaktik İmparatorluk’u devirmiş Asi Birliği’nin büyük kahramanı haline gelmiştir. Bir süre sonra general rütbesine terfi edip. Yeni Cumhuriyet’te sözü geçen bir üye ve önemli bir Jedi Efendisi olduktan sonra ordudan ayrılmayı uygun bulmuştur.

Jedi efendileri Obi-Wan Kenobi ve Yoda gibi Güç’ün yolunda eğitmen olarak ilerledi. Luke bir asker olarak yaşantısını sonsuza kadar kapattı ve Jedi Praxeum ile Yeni Jedi Düzenini meydana getirerek, yeni cumhuriyete koruyucu ve barışın bekçisi olarak hizmet etti. Jedi Mara Jade ile evliliğinden bir oğlan çocuk sahibi oldu Obi-wan Kenobi’yi onurlandırmak üzere Ben Skywalker adını verdi. Luke bir süre sonra resmi istek üzerine jedi düzeninin en yüksek dereceli Büyük Jedi Efendisi olmuştur.

Luke Skywalker’ın Hayatı

Doğumu:

Büyük Jedi Temizliği başladıktan ve Galaktik İmparatorluk kurulduktan kısa bir süre sonra asteroid kolonisi olan Polis Massa’ da Padme Amidala Luke’u ve ikiz kız kardeşi Leia’ ı doğurduktan sonra öldü. Her iki çocuk da öksüz kaldı.

Obi-Wan Kenobi ve Yoda çocukların bilinmemesi için sahip oldukları güç ile İmparator ve düşmüş babalarından korumaya çalıştılar. Bunun için en iyi yolun çocukları ayırmak olduğuna karar veren iki Jedi Efendisi erkek bebeği, babasının üvey erkek kardeşi; Owen Lars ve eşi Beru’ nun yanına Tatooine’e gönderilecek, Leia ise evlat edinebileceğini öneren Senatör Bail Organa ve eşi Breha Organa tarafından büyütülecektii.

Kenobi bebeği de yanına alarak Tatooine gitti ve burada ilk yolculuğu Soulless One ile Nar Shadda’ ya yaptılar. Lars ailesinin yaşadığı yere gidebilmek için şehrin pazar yerinde yıldız gemisini satmak zorunda kaldı. Kenobi, Skywalker’ in eğitimini yakından izlemek ve çocuğun yanında olabilmek için Tatooine’de saklanmayı seçti.

Sürgünde geçirdiği ilk zamanlar Obi-wan, Larsların çiftlik evine her gün gitti. Aslında Owen ve Beru yu düzenli olarak ziyarete geldiğinde, Luke’u uzaktan izlemekteydi.

Gençliği:

Sith’in İntikamı’nın sonlarına doğru doğan Luke ve Leia kardeşler babalarından ve İmparatorluktan saklanmaları için daha doğumlarında sonra birbirlerinden ayrıdılar. Leia Alderaan senatörü Bail Organa’ya verilirken Luke ise amcası ve yengesi ile beraber çöllerle kaplı Tatooine gezegeninde yaşamaya başladı. Kendisini korumak ve yeri geldiğinde eğitmek için aynı gezegende bulunan Jedi ustası Obi-Wan Kenobi’nin gizli gözetiminde 20 yaşına kadar normal bir hayat yaşadı. Ancak yaşadığı hayattan çok da memnun değildi. Amcasının düşüncesinin aksine bir çifçi değil Pilot olmak istemekteydi.

20 yaşındayken bir gün C-3PO ve R2-D2 isimli 2 robotu satın aldılar. Luke onları temizlerken R2-D2’nun belleğine yazılmış hologram bir mesaj kaşfetti. Mesajın sahibi genç kız Obi-Wan Kenobi isimli birinden umutsuzca yardım istemekteydi. Bu kişinin tanıdığı Yaşlı Ben ile ilgisi olup olmadığı kafasında soru işareti halinde iken o gece R2-D2 ortadan kayboldu. Onu aramaya çıkan Luke Tuskenların saldırısına uğradı ve uyandığında eski dostu yaşlı Ben’i karşısında buldu. Ben, uzun zamandır Obi-Wan ismini kullanmadığından söz etti. Luke R2-D2’nun kendisi için kayıtlı mesajını olduğunu söyledi. Beraber Obi-Wan’ın evine gittiler. Obi-Wan mesajın tam metnini izledi ve İmparatorluktan önceki eski zamanlardan, kendisi gibi bir jedi olan babasını bahsetti. Ona ait olan ışın kılıcını verdi. Dahası gücün karanlık tarafını seçen Darth Vader isminde bir hain tarafından öldürüldüğünü söyledi. Luke tüm bunları ilgiyle dinledi. Artk zamanın daraldığı düşüncesiyle olsa gerek Ben, Luke kendisiyle beraber gelmesini önerdi. Luke buna gönüllü gözükmedi. Bu arada İmparatorluk birlikleri iki robotu aramak üzere gezegene inmiş bulunuyorlardı. Eve döndüğünde genç adam amcası ve yengesinin yanmış cesetleriyle karşılaştı. Artık kendisini Tatooine’de tutacak bağı da kalmamıştı. Obi-Wan’la gitmeye ve babası gibi bir jedi olmaya karar verdi.

Asi Birliği’ne Girişi:

luke2-sw-evreni

Gezegenden çıkmanın yolu uzay gemisi kiralamaktan geçiyordu. Millenium Falcon adlı geminin sahibi kumarbaz ve kaçakçı Han Solo ile anlaştılar. Han Solo ve yardımcı pilotu Wookiee ırkından Chewbacca ile Han Solo’nun gemisiyle Alderaan gezegenine doğru yola çıktılar. Luke yolculuk sırasında Jedi eğitimine başladı. Bu esnada Ölüm Yıldızında bulunan Prenses Leia’ya gizli asi üssünün yerini söylemesi için Darth Vader tarafından işkence yapıldı ve tehdit edildi. Göz korkutmak amacıyla da Leia’nın vatanı olan Alderaan gezegeni Ölüm Yıldızı tarafından yok edildi. Luke ve Obi-Wan Alderaan’a vardıklarında enkazdan başka bir şey bulamadılar. Ne yapacaklarına karar vermeye çalışırlarken bilinmeyen bir çekim alanına girdiler. Bu çekim alanını yaratan Ölüm Yıldızıydı.

Han İmparatorluk filosuna sızmayı başardı. Anca giriş çıkış kadar kolay değildi. Obi-Wan Kenobi kalkanları kaldırmak üzere diğerlerinden ayrıldı. R2-D2’nun tarayıcıları tutsak prensesin gemide olduğunu tespit edince Han’ın itirazına rağmen Luke O’nu kurtarmaya karar verdi. Aralarında uygulamaya koydukları basit bir planla prensesi hücresinden kaçırdı.

Kalkanları kaldırmayı başaran Kenobi eski öğrencisi ile yüzleştiği sırada Luke’da bu mücadeleye ve yaşlı dostunun ölümüne tanık oldu. Klon askerlerin çapraz ateşinden zorlukla kurtularak gemilerine binmeyi başardılar. Luke Ben’in ölümüyle fazlasıyla sarsıldı. Ölüm Yıldızına ait gizli planı asilere ulaştırdıklarında Han kalıp savaşmak yerine aldığı ücretle dönmeyi seçtip onları hayal kırıklığına uğrattı. Luke ise hayalini kurduğu üzere Ölüm Yıldızı’na düzenlenecek saldırı birliğinde pilot olarak yer aldı ve Ölüm Yıldızı’nı patlattı.

Ancak imparatorluk karanlık tarafını gösterdi ve Ölüm Yıldızı II doğdu. Aynı zamanda Luke, Leia ve Han önderliğinde Soğuk Hoth gezegeninde bir üs kuruldu. Luke bir Wampa’nın saldırısına uğradı ve kaçtı. Sonrasında Hoth Savaşı başladı ve Luke’un önderliğinde avcı uçakları saldırıya başladı. Düşman çok güçlüydü ve Luke’un gemisi düştü. Ve bu sırada boş durmayıp bir AT-AT’ı patlatmayı başardı. Ancak düşman ilerledi ve üs yok oldu. Luke’un ve diğer arkadaşlarının yolu ayrıldı. Han, Leia ve diğerleri Lando Calrissian’ın üssüne gider. Luke ve R2-D2 Üstat Yoda’nın yaşadığı gezegene, Dagobah’a gider. Eğitiminin yarısını tamamlar. Ama sonrasında tekrar gelir ve ne yazıkki Yoda çok hastadır. Neredeyse ölmek üzeredir, Luke Yoda’ya “Darth Vader benim babam mı” diye sorar.Yoda “Evet” der ve sonra gözlerini yumarak ölür. Güç ile bütünleşir.

luke3-sw-evreni

Luke Skywalker, Darth Vader’ın İmparatoru öldürmesini sağlamış ve Yeni Cumhuriyet’i kurmuştur. Büyük Amiral Thrawn ve bir Dark Jedi olan C’Boath’a karşı savaşmıştır. Mara Jade ile evlenmiş Ben Skywalker adında bir oğlu olmuş.Ve kısa süreliğine de olsa Karanlık Tarafa geçmiştir ama sonrasında karanlık taraftan ayrılmıştır.