Lord Hoth

Lord Hoth, Yeni Sith Savaşları sırasında Işığın Ordusu’nu Lord Kaan’ın Karanlık Kardeşliğine karşı Ruusan Savaşı’na kadar komuta eden ünlü jedi üstadıdır.

İsminin Hoth gezegeni ile ilişkili olması muhtemeldir, fakat gezegenin mi Lord’dan sonra yoksa Lord’un mu gezegenden sonra isimlendirildiği bilinmemektedir. Jedi üstadı gezegende Kaan ile ölümüne dövüşmüştür, ancak bu düellonun akıbeti bilinmemektedir.

lord-hoth_sw-evreni

Şüphesiz ki Hoth, kendi döneminin en önde gelen jediları arasındadır. Hoth, züppe doğası daima kendi şüpheci karakteriyle çakışan Lord Farfalla ile sürekli fikir ayrılığı içinde olmuştur.

Karizmatik Farfalla’nın tersine, Hoth’un diplomasi için az vakti olduğundan, rütbesinin gerektirdiği elit maskeye bürünmemeyi tercih etmiştir. Onun uğraştığı şey savaş sanatıydı. Mükemmel bir strateji dehası ve ilerlemiş yaşına rağmen mükemmel bir savaşçıydı.

Doğal olarak sithlere karşı yapılan savaşta da jedilara ve Cumhuriyet ordularına önderlik eden Hoth’dan başkası değildi. Gençliğinde Hoth, sith tehdidini tek başına bitirecek güce sahip olduğuna inanırdı; fakat bu savaş yüzyıllarca sürecek bir savaştı ve bitecek de gibi gözükmüyordu.

Bu savaşlar Hoth’u galaksiye karşı sertleştirdi. Ruusan’da ki son savaşa kadar geçen sürede, bir zamanlar idealist bir genç jedi olan Hoth, iyiliğe inanmayan, sert mizaçlı bir gazi haline geldi. Emrinde, General Kiel Charny gibi çok parlak jedilarla çalışmasına rağmen, onun en yakın arkadaşı ve danışmanı başka bir gazi olan Pernicar’dı.

Lord Hoth, Lord Kaan’ın düşünce bombasını patlattığı sırada ortadan kayboldu.

Ölümünden sonra eski öğrencisi, Johun Othone, Ruusan gezegeninde Hoth adına bir Işığın Ordusu anıtı dikilmesine ön ayak oldu.