Kit Fisto

En iyi zamanlarında, Jedi Konseyi Güç’te kuvvetli olan yüzlerce farklı türü barındırırdı. Kit Fisto, geniş, kırpılmayan gözleriyle ve başından uzanan toplanmış, esnek, dokunaç bukleleriyle, bu Jedilar içinden dikkat çeken bir örnekti.

kit-fisto_swe

Güçlü savaşçı, Cumhuriyet’in en yüksek ofisine tavsiyelerde bulundu, aynı zamanda da Mace Windu tarafından toplanan ve Geonosis’te rehineleri Ayrılıkçılar’dan kurtarmakla görevli olan ekipte yer alıyordu. Fisto Geonosislilere ve savaş droidlerine karşı iyi savaştı ve arenadaki kavgadan kurtulan az sayıdaki Jedi’dan biri oldu. Cumhuriyet takviye güçleri gelip Klon Savaşları’nın ilk savaşını başlattığında, Kit Fisto, savaşta, klon askerlerden oluşan özel bir birliği idare etti.
Diğer Jedilar gibi Fisto da Klon Savaşları boyunca General olarak görev yaptı.

Klon Savaşları’nın son gününde Palpatine’in Karanlık Sith Lordu olduğu ortaya çıkınca,onu tutuklamak için Mace Windu, Agen Kolar ve Saesee Tiin’den oluşan ekibe katıldı. Güçlerine karşın Kit Fisto, Sidious’un değişik kılıç kullanma teknikleri yüzünden çapraz kılıç kullanmak zorunda kaldı ve kısa süre sonrada Stih Lordunun göğsünü yarması ile de öldü.