Ferus Olin

Ferus Olin; Yavin Savaşından 44 yıl önce doğmuş bir Jedi Padawan’ıydı, Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker yakın dostu olan Ferus bazılarına göre Anakin Skywalker’dan sonra en iyi ikinci Padawandı. Bir Jedi’ın ölümü ile suçlanıp daha sonra aklandı ancak bu Jedi Düzeninden ayrılmasına engel olamadı
Bellasa gezegeninde emekliye ayrıldı.

EMİR 66 VE SONRASI

Emir 66 dan sonra galaksiye Korku salan İmparatorluk Ferus’un yaşadığı Bellasa gezegenine geldi Bellasa’da Ferus halktan topladığı milis askerlerle küçük bir birlik kurup İmparatorluğa karşı savaştı ancak bu birliktensevdiği Kadında dahil olmak üzere hepsi öldü, Sadece Ferus hayatta kaldı İmparatorluk kellesine ödül koydu . Obi-Wan İle diğer Jedi’ları bulup yardım etmeye kendini adadı.

Obi-Wan Ferus’un Luke’u tehlikeye atacağını düşündüğü için Obi-Wan Ferus’la bir daha görüşmedi.

Vader ve Palpatine’e karşı geldi Palpatine’ Ferus’taki potansiyeli görünce onu İmparatorun Eli ekibine dahil etmek istedi Ancak Ferus kabul etmedi. Vader’la düelloya girip sağ kurtulmayı başardı.

KAHRAMANCA ÖLÜMÜ

Ölüm yıldızını yok edenin aslında Vader’ın oğlu olduğunu öğrenince Luke’u bulmak için Asi birliğine katıldı o asi birliğine katıldıktan kısa süre sonra Luke ve dostlarının bir kurtarma görevinde kayboldukları haberini aldı. Ferus şüphe bile etmeden Luke’un peşinden gitti. Luke ve dostları İmparatorluk tarafından tuzağa düşmüşlerdi. Luke’un umudu kalmamışken Ferus kurtarma görevinin yapılıdğı gezegene ulaşmıştı Ferus sayesinde İmparatorluğun yaptığı pusuyu püskürttüler. Bu yaşananlar Vader’ın kulağına gitmişti onu alaya alan eski bir Jedi ve Ölüm yıldızını yok eden iki düşmanını aynı gezegende olması Vader için bir cennetdi. O Sırada Leia Organa Ferus’un yardımıyla İmparatorluk mahkumlarını tahliye ederken Fersus Vader’ın varlığını hisetti Leia’ya gitmesi gerektiğini söyledi ama artık kaçmak için çok geçti, Vader kılıcını çekip ileriye doğru Leia’nın üstüne atıldı Ferus’da bir okadar hızlı şekilde Kılıcını çekti Leia’nın önüne atladı Leia’nın kaçması için Vader’ile sonu belli olan bir düelloya girdi Ferus Vader’la sonu belli bir düelloya girmişti onun için kaybetmesi önemli değildi sadece Obi-Wan’ın kendisinden koruduğu çocuğu korumak istemişti Vader’a son bir kez alaycı bir şekilde konuşdu “Tüm Gücün Bumu ? Senmisin karanlıkların lordu ?” Vader artık bu düellonun gereğinden fazla uzadığını farketti ve Ferus’u kılıcından geçirdi Ferus suratındaki gülümsemeyle yere yığıldı. Bu kahramanca hareketi Asilere zaman kazandırmış Mahkumları kurtarmış çoktan Hiper uzaya çıkmalarını sağlamıştı.