Bastila Shan

Pek çok Jedi gibi, Bastile Shan da genç yaşta Güce sahip olarak bulunmuş ve ailesinden alınarak eski Jedi düzeninde yetiştirilmiştir. Jedi’ların verdiği katı disipline rağmen Bastila aceleci ve tepkili bir genç kadın oldu. Shan pek az görülen en üstün ve kabileyetli ustalarda bile sık rastlanmayan Jedi Savaş Meditasyon Sanatında kabiliyetine sahipti. Gücün saflığının yanında büyük savaşlardan etkileniyordu. Savaşın bir yüzünde cesaretle desteklerken, diğerini çözmeyi başarabilirdi. Bu büyük bir başarıydı ancak Bastila Darth Malak’ın Cumhuriyet karşıtı yaptığı kampanyalarla ciddi bağlantılar kurmuştu.

 

Onun Jedi düzeni için ne kadar değerli olduğunu bilen Jedi Konseyi Bastilayı dikkatli olması için uyardılar ancak O varlığının her parçasını Sith tehlikesini yok etmeye ve Jedilara kendini ispatlamaya adadı.

Bastila Darth Malak ve Darth Revan’a karşı iki Sith Lordunu ayırıp yenebilmek için Cumhuriyetin yaptığı karşı atakta en önemli silahtı. Jedi Konseyi Sithlerin Star Forge’u da içine alan çizimlerini öğrenmişlerdi ancak onları durdurmak için daha fazlasına ihtiyaç duymaktaydılar. Bastilanın son anda rol alacağı bir plan yaparlar.

Tutsak Revan ın hafızası silinir ve yeni bir kimlik verilir. Bu yeni kişilik Bastila ile Darth Malak ve Star Forge u aramak için ortak olur. Bastila Revan’a karşı hep temkinli davranır ve daima karanlık tarafın işaretleri için uyanık olur. Ve böyle istediğinden daha çok karanlık tarafa kendisini açmış bir hale gelir. Dünyalara arası süren Star Forge arayışı Revan ve Bastilayı yakın çalışmak zorunda bırakır ve Bastila Jedi rolünü yürütmekte zorlanır.

Bastila, Carth Onasi ve değiştirilmiş Revan Darth Malak tarafından yakalanıp bayrak gemisi Leviathan da tutsak alınırlar. Yardımcıları Ebon Hawk sayesinde üçlü kaçar ancak bundan önce Revan Jedi Konseyinin ardındaki düzenbazlığı görür. Donakalan Revan yakalanacakken Bastila kahramanca Dath Malakın üzerine atlar. Revan ve Carth Hawk a uçarlar, gemiyi kurtarırlar ancak Basitla esir kalır.

Malak Bastilaya iradesini kırıp onu Gücün Karanlık tarafına geçirmek için işkence eder. Revan ile sonraki karşılaşmalarında Bastila karanlık gücün savaşçısıdır. Basitla Revan’ı karanlık tarafa döndürmeye çalışır ancak Revan Bastilanın kaderinin Star Forge ve Darth Malak’ın felaketiyle mühürlendiğinin kararını verir.