Twi’lek

twilek-sw-evreniTwi’lekler, Ryloth isimli gezegenden gelen, mantar,fungi veya rycit eti yemeyi seven bir insansı ırktır.Kafalarının arkalarından iki tane kuyruk çıkar.Buna Lekku isimi verilir.Bu Twilekki dilini konuşurken hareket ettirilerek dile yardımcı olunmasını sağlar.Twi’lek isminin basic dilindeki twin-lekku (ikiz lekku) dan geldiği düşünülür. Lekkular twilekin beyninin uzantılarıdır ve bunların tutulması veya yakalanması acıdan, beyin hasarına giden sonuçlar doğurabilir. Dişileri oldukça güzeldir. Derileri mavi, beyaz, kırmızı gibi farklı renklerde olabilir.

Twi’leklerin doğal güzelliği onları köle tacirleri için hedef haline getirmiştir. Hatta ryloth gezegeninden kaçış olarak görüldüğü için bu durum cesaretlendirilmiştir. Genelde tacir,dolandırıcı veya hırsız olarak görülen twi’leklerin onurlu bir savaşçı gelenekleride vardır.

Twilekler şehir-klan devletlerine ayrılmışlardır. Hepsinin kendi meclisleri vardır.

Bir ad soyad almaktansa iki farklı isim alırlar.Bu karakter özelliğini belirten birşey olabilir.İsimi Nawaraven olan bir twi’lek, toplum içinde ve dışarıda kullanmak için isimini Nawara Ven olarak ayırır. İsimleri birçok parçaya ayrılabilir. Bu onur kırıcı bir hareket olarak görülür. Örneğin Twi’lekler Wedge Antilies’in isimini yıldızların yok edicisi anlamına gelecek şekilde birleştirerek telaffuz ederler.