Gungan

gungans-sw-evreni

Gunganlar, Naboo’nun denizlerinin derinliklerinde yaşayan savaşçı, kadim bir ırktır. Gunganlar, denizin altında nefeslerini uzun süre tutabilirler ve su altında kurdukları şehirlerde yaşarlar. Onların kabarcık konutları, nefes alınabilir bir atmosferi barındırır. En yaygın Gungan türü, Otolla Gungan‘dır. Bu Gungan türü, uzun, ince iskeletli ve sap-gözlüdür (Jar Jar Binks bir Otolla’dır). Nadir bulunan Ankura Gungan‘ın, girintili gözleri, yeşil bir derisi, iri ve kısa bir iskelet yapısı vardır. (Boss Nas ise bir Ankura’dır) Bu fiziksel farklılıkların haricinde, iki Gungan türü arasında herhangi bir genetik farklılık yoktur. Çoğunlukla gelen yabancılara güvenilmez, yardım isteğini kabul etmeleri ise uzun zaman alır. Yine de Gunganlar cesur, güçlü ve kendinden emin bir ırktır.

Kişilik, Karakter Özellikleri

Gunganlar meraklılığa, tetikteliğe ve şüpheciliğe eğilimli bir ırktır.

Fiziksel Özellikler

Gunganlar 1,6 metreden, 2 metreye kadar uzun olabilirler. Sap gözlü, sarkık kulaklı ve uzun dilli bir ırktır.

Gungan’ların Anavatanları

Naboo (Ohma D’un uydusu kolonileri de dahil.)

Dilleri

Gunganlar Bsic ve Gungan dillerini konuşabilirler.

Bazı Gungan İsimleri

Fassa, Jar Jar, Rugol, Tarpals, Toba, Tobler Ceel, Yoss…

Maceracılar

Gungan maceracıların güçlü bir savaşçı geleneği vardır. Çoğu, sualtı şehrini yeni bataklıklar ve kıyı şeritleri keşfetmek adına terk eder. Naboo’daki insanlar ve Gunganlar arasında yapılan antlaşmadan beri, bazı Gunganlar galaktik sosyeteye girmek için önemli adımlar atmışlardır. Bunlara karşı koyan bazı Gunganlar ise eski savaşçı ruhunu keşfetmek ve yeniden kazanmak istemektedirler. Daha bir Gungan jedi örneği bulunmamasına rağmen, bazı Force Adeptlerin (güç üstatlarının) olduğu hakkında efsaneler vardır.

Gungan Irkının Özellikleri

  • Gunganlar dayanıklı bir ırktır. Fakat yüksek iradeden ve anlayıştan yoksundurlar.
  • Diğer orta-boy yaratıklarda da olduğu gibi Gunganlar da boyutlarından dolayı bir artı yada eksi almazlar.
  • Gungan temel hızı 10 metredir.
  • Nefes tutma; Gunganlar evlerini havada yahut suda kurabilirler. Su altındayken burun delikleri kapanır.Bu yüzden onlar su altında diğer ırkların mensuplarına göre daha uzun süre kalabilirler. Bir Gungan 25 tur boyunca nefesini tutabilir. Fakat öncelikle constitution artısını üzerine koyarak bir boğulmadan kurtulma denemesi yapmalıdır.
  • Loş görüşü; Gunganlar, loşlukta (ay ışığı yada su altı olabilir) insanların görebildiği alanın iki kat uzağını görebilirler. Bu özelliği renkleri ayırt etmek ve detayları seçebilmek için kullanırlar.
  • Dinleme; Düşük Wisdomlarına rağmen Gunganlar çok iyi duyabilirler.
  • Reflex; Gunganların tehlikelerden kaçınma konusunda olağanüstü bir yetenekleri vardır.
  • Basic ve Gungan Okuyup/Yazabilme, Basic ve Gungan Konuşabilme.