Bothan

bothan-sw-evreniBothanlar, galaksinin orta halkasındaki Bothawui gezegeninde yükselmiştir. Bu kısa, kürklü insansılar, binlerce yıldır hiperuzay seyahatleri yapmaktadırlar. Bu yüzden galaktik sosyeteye ilk karışmış ırklardan biri olma özelliği taşırlar. Bothanlar bilgi üzerine anlaşmalar yaparlar. Onlar bilgiyi, servetin ve gücün ölçüsü olarak görür ve hatta bunu bir silah olarak kullanırlar. Bothan Casus Şebekesi çağlar boyu istihbarat hizmeti vermiş ve özellikle İsyan Çağında (Rebellion Era – İmparatorluğun kurulmasından sonra, bu despot yönetime karşı tepki gösterilmeye başlandığı çağdır. Star Wars Bölüm 4 – 5 – 6 bu çağı konu eder. 6. filmin sonunda bu çağ kapanır ve Yeni Jedi Düzeni Çağı [New Jedi Order Era] başlar.) önemli bir rol oynamıştır. Kültürel olarak Bothanlar, sıcak savaşa inanmazlar. Onlar olayları perde arkasından değiştirmeyi, izlemeyi ve bilgi ile fırsatın ele geçmesini beklemeyi tercih ederler. Bu araçları statü ve nüfuz elde etmek için kullanırlar.

Kişilik, Karakter Özellikleri

Bothanlar doğaları gereği çıkarcı, kurnaz, şüpheci ve meraklı, biraz da paranoyaktırlar. Sinir bozucu olsalar da çoğu vefalı ve cesurdur.

Fiziksel Özellikler

Bothanlar, dalga dalga bir kürkle kaplıdır. Sivri uçlu, konik burunları ve hem kadınlarında, hem de erkeklerinde bulunan sakalları vardır. Boyları genellikle 1.6 metreden uzundur. İnsanlardan çok daha uzun zamanda ergen olur, çok daha uzun yaşarlar.

Bothan Anavatanı

Endüstri dünyası Bothawui ve onun orta halkadaki kolonileri, Kothlis ve Torolis gibi…

Dilleri

Bothanlar, Bothese ve Basic dillerini okuyup, yazabilirler.

Bazı Bothan İsimleri

Borsk Fey’lya, Karke Kre’fey, Koth Melan, Tav Breil’lya, Tereb Ab’lon…

Maceracılar

Bothan maceracılar, casus şebekesinde işlevsel olup, cesaret gerektiren işlerde çalışır, hatta bu işler için hayatlarını tehlikeye atmaktan kaçınmazlar. İstihbarat işlerine ek olarak Bothan kahramanlar, asker ve pilot, diplomat ve büyük elçilik görevlerini üstlenirler. Ayrıca meraklarından dolayı kaşif ve gezgin de olabilirler. Hatta ne zaman bir Bothan, soylu bir davayı üstlenirse, onun kültürel yetişme tarzı, çıkarcılığını ve prestiji bir kenara ittirir.

Bothan Irkının Özellikleri

  • Bothanlar çabuk ve çeviktirler. Ama diğer ırklara oranla dayanıklılıkları düşüktür.
  • Diğer orta-boy yaratıklarda da olduğu gibi Bothanlar da boyutlarından dolayı bir artı yada eksi almazlar.
  • Bothan’ın normal yürüme hızı 10 metredir.
  • Gather Information (Bilgi Toplama) ve Spot (Fark etme) yeteneklerine ırksal bonus: Bothanlar istihbaratçılığa doğuştan yeteneklidirler.
  • Otomatik Dil: Basic ve Bothese Okuyup/Yazabilme, Basic ve Bothese Konuşabilme.