Ticaret Federasyonu

Cumhuriyet yüzyıllar boyunca büyüme ve refahın tadını çıkardı; bu varlığın açgözlülük ile başkaldırmayı bekleyenleri beslemesi kaçınılmazdı. İş ve ticaret’in çeşitli dalları kendi çıkarlarını gözeten galaksi boyunca uzanan organizasyonlar oluşturmak için bir araya gelişlerdir. Ticaret Federasyonu, Ticaret Birliği, Tekno Birliği ve Galaksilerarası Bankacılık Klanı gibi koalisyonlar kendi pazarlarını, Galaktik Senato’daki faaliyetlerde temsil edilecek kadar güçlü yönetim organları altında güçlendirdiler.

Ticaret Federasyonu, tüccarların ve galaksi boyunca etkili şekilde kontrol edilen taşımacılığı sağlayan nakliyecilerin oluşturduğu bir birliktir. Entrikacı Neomidia’lıların yönetimi altında sanki bir üye gezegenmiş gibi Galaktik Senato’da tam olarak temsil edilmek için yeterli nufuza ulaştılar. Ticaret Federasyonu’nu dizginlemek ile beraber aşırı yüklenmiş yönetimin gelirlerini arttırmak için Cumhuriyet dışa açılan ticaret yollarındaki vergilendirmeyi onayladı.

Öfkelenen Ticaret Federasyonu protesto için barışçıl gezegen Naboo’yu küstahça abluka altına aldı. Güçlü savaş gemilerinden oluşan filo bu kırsal gezegeni kuşatarak gezegenin şiddetli gereksinimlerinin yolunu kesti. Bu küstah hareket Senato’da büyük velveleye yol açarak Yüce Başkan Valorum’un sallantıdaki kariyerine bir başka skandal daha ekledi. Bu anlaşmazlığı çözmeye istekli olan Başkan, Neimoida’lılarla barış görüşmesi yapmak üzere Naboo’ya bir çift Jedi elçi gönderdi.

Galakside kimsenin bilmediği bir şey ise Ticaret Federasyonu’nun çok daha büyük bir oyunun maşası olduğuydu. Karlı sonuç sözü Ticaret Federasyonu’nun liderleri Nute Gunray ve Rune Haako’yu gizemli Sith yardımsever ile işbirliği yapmaya çekti. Bu karanlık Darth Sidious Senato’yu, Ticaret Federasyonu Naboo’nun hükümdarını işgali meşru kılmak için antlaşmayı imzalamaya zorlarken, ustalıkla kullandı.

ticaret-federasyonu_sw-evreni

Naboo’nun yöneticisi Kraliçe Amidala direnişine sadık kaldı. Normalde korkar olan Neimoida’lılar kendilerinden bekleneni yapmadılar . Sith Lordu tarafından yüreklendirilen Ticaret Federasyonu, Naboo’yu büyük çaplı istilaya başladı.

Bütçeden başka bir şey düşünmeyen Ticaret Federasyonu’nun droid işçilere olan güveni bilinmekle beraber istila ordusunun boyutları şok ediciydi. Lejyonlar dolusu otomatik piyadeler, savaş droidleri, Naboo’nun asma bağlı caddelerini modern savaş araçları ile doldurdu. Kontrolün ele geçirilmesi çok hızlı oldu, Naboo halkı hazırlıksız yakalanmıştı.

Gunray, Haako hatta Sidious bile Amidala’nın cesaretini ve yürekliliğini önceden görmekte başarısız oldular. Onların ellerinden kaçtı ve Naboo’nun yerlileri Gunganları büyüyen direniş gücüne katılmaya çağırdı. Hep beraber Naboo halkı zalim yöneticilerinden kurtuldular. Haako ve Gunray tutuklandı. bununla birlikte, Neimoidia’lılar Darth Sidious’un varlığını bir sır olarak tuttular.

Senato’nun Naboo olaylarını kınamasından sonra bile Ticaret Federasyonu, takip eden politik karışıklık içinde yine de daha da güçlenerek çalışmaya devam etti. Gunray sınırı aşmasının zorluklarından kurtuldu ve Yüce Mahkeme’deki dört mahkemeden sonra bile Vali sıfatını hala daha korumayı başardı.

Sith yardımseverinin ihanetinden sonra Gunray, galaksideki büyüyen Ayrılıkçı hareketin lideri hain Jedi Kont Dooku ile müttefik oldu. Dooku birkaç önemli ticari kuruluşu kendi ayaklanmasına katmak için müzakerelerde bulunuyordu ve onun kapitalizme tam bağlılık sözü ilerindeki açgözlülüğü derinden etkiledi.

Gunray, Ticaret Federasyonu’nun güçlerini Bağımsız sistemler Konfederasyonu’na söz vermek için tek bir şart koşuyordu: Padme Amidala’nın ölümü. Genç Naboo politikacısı birçok suikast girişiminin hedefi oldu fakat her seferinden kurtulmayı başardı. Yine de Gunray, Ticaret Federasyonu’nu Ayrılıkçı davanın hizmetine sundu ve Klon Savaşları’nın ilk savaşında Ticaret Federasyonu’nun droid ordusu Cumhuriyet’,n klon ordusuna karşı savaştı.