Büyük Gungan Ordusu

Naboo’da yaşayan barışçı insanlardan tamamen farklıydılar. Gungan halkı savaşçı onurlu bir halktı. Hem asker hem sivil iki yönü olan geleneklerine bağlı Büyük Gungan ordusu adında büyük bir orduları vardı.

Naboo şehirleri ve halkları arasında Gungan ların savaşçı doğası gerilime yol açıyordu.

buyuk-gungan-ordusu_sw-evreni

Ticaret Federasyonu Naboo ile uğraştığı esnada Gungan lideri Boss Nass yabancıların istilasına tamamen karşı koydu. Deniz altındaki Otoh Gunga şehrinin Ticaret Federasyonu droid ordusu tarafından bulunacağına inanmadı. Yanılmıştı ve Otoh Gunga yabancı droidler tarafından istila edildi. Gungan halkı şehirlerini terkettiler. Naboo ormanlarında bulunan gizli bir Gungan tapınak bölgesine sığındılar.

Naboo Kraliçesi Amidala Boss Nass ile karşılaştı ve Ticaret Federasyonu ile savaşmak için Gungan halkından yardım istedi. Şehirler istila ediyordu, Nass Gungan ve Naboo arasında uzun bir süre düşündü ve Boss Nass 2000 askeriyle Naboo’nun kurtuluş mücadelesine katıldı.

Gunganlar kendi dünyalarını doğasıyla uyumlu teknolojiyi tercih ederlerdi. Silahları farklı değildi. Büyük Gungan Ordusu silahlarını taşımak için evcil hayvanlarını kullanırlardı. Hızlı Gungan füzelerini taşımak için Kaaduları, süvari olarak iri yapılı Falumpasetleri kullanırlar, ağır silahlarını ve kalkan jeneratörlerini fambaalara yüklerlerdi.

Gunganlar silahlarının cephaneleri, şehirlerinin gücü olan deniz kabukları yanında Naboo madenlerinde bulunan egzotik bir enerji plazması da kullanırlardı.

Gungan ordusu Kraliçe Amidala’nın güçlerinin gizlice üsse girip yıldızsavaşçılarını alıp çalıştırmaları için droid ordusu karşısında yeterince uzun bir süre dayanıp onlara zaman kazandırdılar.

Gunganlar yenilmek üzereyken Naboo pilotları Droid Kontrol Gemisini yok edebildiler ve böylece Ticaret Federasyonu Ordusu droidleri durdu. Ertesi gün, Gungan Ordusu Augi’nin büyük bandosu eşliğinde şehrin caddelerinde zafer sonrası muhteşem bir geçit töreni yaptılar.