Asiler

İmparatorluk galaksideki halkı üzerindeki baskısını arttırdıkça, Birliğin cumhuriyeti yeniden kurmak için verdiği savaş zorlaştı. Palpatine’in eski cumhuriyeti yeni düzene çevirmesinden hemen sonra birlik, galaktik imparatorluk gibi güçlü bir düşmanla başa çıkabilecek donanımı olmayan kederli birkaç özgürlük savaşçısı ile başladı. İmparatorluğun devam eden adaletsizliği ile isyana katılım giderek arttı.

İsyan büyüdükçe, cephanesi de büyüdü. İmparatorluk yıldız filosuyla savaşabilmek için biriliğin en iyi pilotları savaştan yıpranmış fakat hala daha etkili araçlar olan X-Wİng ve Y-Wing ile savaştılar.

asiler_sw-evreni

Asi Birliği ele geçirilmiş teknik bilgiler ile İmparatorluğun en korkutucu silahı Ölüm Yıldızını yok edecek bir savaş stratejisi hazırlayarak İmparatorluğa karşı çok önemli bir zafer kazandı. Sonraki üç yıl boyunca birlik kumandanlarından oluşan çekirdek grup h,ç durmadan bir üsden diğer bir üsse kaçarak İmparatorluk kuvvetlerinden sıyrıldılar.

Birlik en sonunda buz gezegeni Hoth’da bir merkez üs tesis ettiler. İmparatorluk araştırma droidlerince Echo üssü kod adlı ileri karakol keşfedildi. Keşif, Hoth Savaşını beklenenden önceye aldı, neredeyse tüm yüksek kumandan grubu yok edildi. Üssün tahliyesinden sonra birliğin mimarlarından olan Mon Mothma’yı da içeren asi liderleri her zaman hareket halindeki ve giderek büyüyen bir filo birlik filosu ile kalmaya başladılar.

Mon Calamari halkının birliğe katılması asileri cesaretlendirdi ve filoya ihtiyaç duyulan ana gemileri kattı. Son olarak Hoth savaşındaki yenilgiden bir sene sonra isyan İmparatorluğa karşı baskın saldırısı yapmaya hazırdı. Bu fırsat Endor savaşı sırasında geldi. İmparatorluk tuzağı olmasına karşın asiler devam ettiler. Bu mücadele İmparator Palpatine’in ölmesiyle, ikinci Ölüm Yıldızının yok edilmesi, İmparatorluk Filosunun dağılmasıyla son buldu ve Yeni Düzen’in uzun zulüm hükümdarlığının sonu oldu.