181. İmparatorluk Avcı Grubu

181. Yıldızsavaşçısı Grubu İmparatorluğun en iyi TIE ünitesiydi ve bu ününe Galaktik İç Savaş ve Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde Baron Soontir Fel’in komutası altında kavuşmuştu.

İlk başlarda 6 filodan, yani 72 gemilik tam bir kanattan oluşan birlik, Yavin Savaşı’ndan kısa bir süre sonra küçültülmüş ve üç filoluk etkin bir gruba dönüştürülmüştü. Soontir Fel bir filo komutanı olarak 181inci’ye ilk atandığında grup kariyeri sona ermek üzere olan, disiplinsiz, dağınık ve ilgisiz pilotların atıldığı bir artıklar yurdu gibiydi ve pilotlar arasında alay konusu olarak ”one-eighty-worst” olarak isimlendiriliyordu. Baron Fel bu aylaklar takımından inanılmaz kısa bir sürede bir efsane yaratarak İmparatorluğun en yeni kahramanı olmuştu.

181. Grup Hoth’ta savaştı ve bundan sonra TIE Önleyiciler’le donatıldı. TIE Önleyiciler’in kanatlarındaki birer çift kırmızı çizgi onları diğer TIE ünitelerinden ayrı tutuyor ve görünüşleri bile Asi pilotlarına soğuk terler döktürüyordu.

181. Grup Endor’da da savaştı ama yaptığı hiçbirşey bu savaşın felaketle sonuçlanmasını engelleyemedi. Baron Fel, Kaptan Pellaeon’la birlikte adamlarını geri çekti ve birkaç ay sonraki Brentaal Savaşı’nda taraf değiştirip Cumhuriyet’e katıldı.

Bundan birkaç yıl sonra grubun merkezi imparatorluk’tan ayrılıp Savaşlordu Zsinj’e katıldığı sanıldı, ama aslında bu bir palavraydı ve en iyi Cumhuriyet pilotlarını tuzağa çekmek için Zsinj tarafından ayarlanmış bir hileydi. Gerçek 181. Avcı Grubu İmparatorluk için savaşmaya devam etti ve birkaç yıl sonra komutasına Fel’in eski pilotlarından biri olan Turr Phennirr geçti.