Star Wars: Bölüm III – Sith’in İntikamı

Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı, Star Wars serisine ait 2005 yılı yapımı bir bilim kurgu filmi. Senaristi ve yönetmeni George Lucas’dır. Film yapım sırasına göre serinin altıncı filmidir. Fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre üçüncü filmidir.

Film 19 Mayıs 2005 tarihinde vizyona çıkmıştır. Revenge of the Sith 115 ülkede gösterilmiştir. Film 850 million $ gelir elde etmiş ve 2005 yılında Harry Potter and the Goblet of Fireın ardından en yüksek hasılata ulaşan ikinci film olmuştur.. Film açılış gününde Kuzey Amerika’da 2900 sinemada gösterilmiş ve 16.5 million $ hasılata ulaşmıştır. Toplamda açılış gününde 50 milyon $ elde etmiştir. Ertesi yıl Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest açılış gününde 55.5 million $ gelir elde etmiş ve rekoru kırmıştır.

Film eleştirilerinin bulunduğu Rotten Tomatoes isimli internet sitesinde yapılan 247 yorumdan %80’i filmi olumlu yönde değerlendirmiştir. Bu oran ikinci üçlemenin filmleri arasında en yüksek orandır. İkinci üçlemenini ilk filmi The Phantom Menace %63, ikinci filmi Attack of the Clones %66 düzeyindedir. Film Internet Movie Database’de 134,000 civarında oy almış (Nisan 2008 itibariyle) ve 10 üzerinden 7.9 seviyesinde değerlendirilmiştir. 2007 yılında Rotten Tomatoes’deki 100 Best Science-Fiction Films (En İyi 100 Bilim Kurgu filmi) listesinde 51. sırada yer almış ve Yıldız Savaşları serisinden bu listeye girebilen tek film olmuştur.

Konusu:

ep3

Klon Savaşları bütün evreni sarmıştı. Ayrılıkçılar ile Cumhuriyet arasındaki bu kanlı savaş, Klon Orduları sayesinde sona yaklaşmaktaydı. Ayrılıkçılar durumu lehlerine çevirmek için Cumhuriyet’in başkenti olan Coruscant’a büyük bir saldırı düzenlemiş ve Şansölye Palpatine’i kaçırmışlardı. Şansölye’yi kurtarma görevi daha yeni Jedi Şövalyesi olan Anakin Skywalker ve Obi-Wan Kenobi’ye verilmişti. Şansölye’nin tutsak tutulduğu gemide Kont Dooku ile yapılan düelloyu Anakin kazanmış ancak Yüce Şansölye Palpatine’in zorlaması ile Kont Dooku’yu öldürmek zorunda kalmıştı.

Coruscant Savaşı’nda başarısız olan ve liderlerini kaybeden Ayrılıkçılar’ın başına General Grevious getirilmişti. Cumhuriyet lideri Palpatine, General Grevious ölene kadar savaşın bitmeyeceğini ve acil durum yetkilerini o zamana dek devretmeyeceğini bildirmişti. Jedi Konseyi bu karardan dolayı rahatsız olmuştu. Palpatine, karanlık yüzünü gölgelerin ardından çıkarmaya böylece başlamıştı.

Anakin ve Padmé arasındaki ilişki savaşın gölgesinde ilerlemeye devam etmiş ve genç Senatör hamile kalmıştı. Anakin ilk filmlerdeki yerinde durmaz kabına sığmaz delikanlı görünümünden çıkmış daha olgun bir Jedi olmuştu. Ama aynen annesinde olduğu gibi Padmé hakkında kötü kabuslar görmeye başlamıştı.

Palpatine, Anakin’e olan ilgisini artırmış ve onun Jedi Konseyi’ne girmesini sağlamıştı. Bu Jedilar’ı çok fazla kızdırmıştı. Anakin’i konseye kabul etmişler ancak ona Üstat rütbesini vermemişlerdi. Anakin buna karşı çıksa da bu durumu kabullenmek zorunda kalmıştı. Jedi Konseyi ve Palpatine artık birbirilerine zıt iki kutup gibi görünmeye başlamışlardı. Konsey, Palpatine’den şüphelenmeye başlamış ve bu yüzden Anakin’den Palpatine’in tüm hareketlerini izlemesini istemişlerdi.

Bu arada Kashyyyk Savaşı patlak vermişti. Üstat Yoda, Wookieler ile olan iyi ilişkileri sebebiyle bu savaşı yönetmeye bizzat kendi gitmişti. Üstat Yoda’nın yokluğunda Palpatine, Anakin ile ilişkisini ilerletmiş ve ona Güç’ün karanlık tarafı hakkında hikayeler anlatmaya başlamıştı. Bu hikayeler, Güç’ün karanlık tarafının insanları ölümden bile döndürebileceği hakkındaydı. Anakin, Padmé’yi kaybetmektense bu gücü öğrenmeyi istiyor ama Jedi tarafı ona engel oluyordu. Kafası karışmıştı.

Cumhuriyet istihbaratı, General Grevious’un yerini tespit etmişti. Konsey, Palpatine’in bu göreve Anakin’in gitmesini istediğini bildiği halde bu göreve Obi-Wan’ı atamıştı. Utapau gezegenine giden Obi-Wan, burada General Grevious’u öldürdü ve Ayrılıkçılar’a çok büyük bir darbe indirdi. Bunun üzerine Konsey, Palpatine’e Acil Durum yetkilerini Senato’ya zorla bıraktırma kararı aldı. Bu sırada Anakin, Palpatine’in aradıkları Sith Lordu olduğunu öğrenmişti. Palpatine, karanlık tarafa geçmesi şartıyla Anakin’in Padmé’yi kurtarmasına yardım edeceğini vaat etmişti. Ama Anakin bu teklifi ilk başta kabul etmeyip ve Palpatine’i tutuklamaları için Jedi Tapınağı’nda Mace Windu’ya haber vermişti.

Mace Windu ve beraberindeki üç Jedi Üstadı, Palpatine’in karşısına geldiğinde artık Palpatine karanlıkların ardından çıkmış ve gerçek kimliğine bürünmüştü. Bu sırada Tapınak’ta Palpatine’nin tutuklanmasını bekleyen Anakin, Palpatine’in dediklerini düşünmekteydi, “Beni öldürürlerse Padmé’yi kurtaramazsın”.

Kafası allak bullak olan Anakin kendisine tapınakta kalması gerektiğini söyleyen Mace Windu’nun emirlerine karışı gelerek Senato binasına geldiğinde Palpatine’i çaresiz bir şekilde Mace Windu’nun ayaklarının dibinde yatarken bulmuştu. Palpatine’i öldürmesini engellemek için Mace Windu’nun elini kestiği sırada Palpatine, karanlık gücün yıldırımlarını Mace Windu’ya göndererek onu öldürdü.Anakin yaptığından pişman gibi görünüyordu, ama Padmé’yi kaybetme korkusu ve güç arzusu, Palpatine’in önünde diz çökmesine sebep olmuştu. O, artık Darth Vader’dı. Palpatine, Darth Sidious kimliğini artık gizlemekten vazgeçmişti. Lord Vader’a Tapınak’taki bütün Jedilar’ı öldürmesi emrini verirken kendi de galaksinin dört bir tarafındaki klon birliklerine Emir 66 kodunu göndererek bütün Jedi’ların ölüm emrini vermişti.

Bu felaketten canlarını zor kurtaran Yoda ve Obi-Wan Kenobi, Darth Vader’ın Tapınak katliamına şahit olan Senatör Bail Organa’nın yardımı ile hayatta kalmayı başarmıştı. İki Jedi Üstadı, Darth Sidious’u durdurmak için Coruscant’a geldiklerinde Anakin’in artık tanıdıkları kişi olmadığı öğrenmişlerdi.

Bu sırada Darth Sidious ilk Galaktik İmparatorluk’u kurarak kendisini İmparator ilan etmişti. Yoda, İmparator’u durdurmak için senatoya geldiğinde aralarında geçen zorlu düellonun ardından şansızlığı yüzünden yenilmiş ve kaçmak zorunda kalmıştı.

Obi-Wan, eski dostu Anakin’in yeni düşmanı Darth Vader haline gelmesinin acısını içinde hissederek Padmé’yi takip etti, ve Mustafar gezegenine ayrılıkçı liderleri yok etmek için gitmiş olan Sith Lordu’nu orada buldu. Mustafar gezegeninin lavları arasında geçen düellonun ardından Darth Vader yenilmiş ve vücudu çok büyük hasarlar görmüştü.

Darth Vader, Sidious tarafından kurtarılıp o efsanevi siyah zırhının içine konurken, hamile olan karısı Luke ve Leia yı doğurmuş ve doğum sırasında ölmüştü. Yoda çocukları Vader’dan saklamak için bebekleri ayırmış, Leia’yı Aldeeran’a, Bail Organa’nın yanına; Luke’u Tatooine’e, üvey amcasının yanına göndermişti.

Belki de Yıldız Savaşları filmleri içinde en hüzünlü ve en karanlık olan bölüm, Tatooine de ikiz güneşlerin batışı ile böylece son bulmuş oldu…