Savaş Droidi

Yapılan yorumlara göre Savaş Droidlerinin mantıklarını kullanmamaları bir handikap olarak görülse de bu aslında iyi yönleridir. (Roger Roger!)

battle-droids_sw-evreni

Çünkü düşünmeyen asker sadık askerdir,emri sorgulamaz, kolayca kontrol edilir ve tamamiyle korkusuzdur. Savaş Droidleri uzun boylu ,zayıf vücutlu ve insan şeklindedirler.Açıkta olan bağlantıları ve kemik benzeri beyaz metal yapıları sayesinde hareketli iskeletlere benzerler.

Birbirlerinden sadece arkalarındaki comlinklerinin üzerindeki rakamlar ile ayrılırlar. Görevleri ise gövdelerindeki renkler ile belli olur. Mavi renkler pilot, Kırmızı renkler güvenlik ve sarı renler ise komutan droiddir. İnsana benzeyen vücut yapıları onlara insanlar için yapılmış savaş gemileri kullanma imkanı da verir.

Ticaret Federasyonu için şu ana kadar STAP, MTT ve AAT tipi araçları kullanmışlardır. Taşınmaları ve istiflenmeleri esnasında kolaylık olması için katlanabilirler, bu sayede yarıdan da küçük olurlar. Naboo istilasının başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra Galaktik Cumhuriyet Savaş Droidlerinin kullanımını kısıtlamıştır.