Pit Droidi

Önceden aciliyet için programlanmış küçük telaş makineleri olan pit droidleri, çoğu kez, kendilerinden istense de istenmese de her türlü onarımı ve işi yapmaya can atıyormuş gibi görünürler. Tehlikeli ve çoğunlukla yasadışı ilan edilen pod yarışı sporunun yapıldığı gezegenlerde pit droidleri, yarış takımının ayrılmaz bir parçasıdırlar.

pit-droidi_sw-evreni

Devasa motorların ve aerodinamik kokpitlerin bakımından bu çok yönlü, becerikli droidler sorumludur. Pit droidleri yarım metreden biraz uzundur ve çeşitli renklerdedirler. Ufak ve cılız görünümlerine rağmen kendi ağırlıklarından defalarca fazla yük kaldırabilen droidlerin güçleri efsanevidir.

Pod yarışı tehlikeli bir spor olduğu gibi, bu araçların bakım ve onarımları da riskli bir iştir. Yarış telaşı sırasında genellikle güvenlik, kazanmadan sonra ikinci plana atılır. Bu yüzden ucuz ve harcanabilir olan pit droidleri sık sık yarış alanının ortasına, hala çalışmakta olan son derece sıcak motorları onarmaya koşarlar ve kendi güvenlikleri önemsenmez.

Kullanılmadıkları zamanlarda katlanıp kapanarak kompakt bir şekil alırlar. İhtiyaç duyulduğunda da anında ayağa fırlayabilirler. Burunlarına dokunulması onlara kendilerini kapatmaları ve dinlenme pozisyonuna geçmeleri için verilen temel komuttur.