Hangi KOTOR iyi?

0

Bir grup insanı bir araya getirip hangi Star Wars oyununu en çok sevdin diye sorarsan, sana KOTOR oyununu çok sevdim diyebilecek kişi sayısını veremem. Çünkü bu kişisel bir öznedir. Star Wars severlerin bile hikayesine hayranlığı ile bilinen ve zamanının (2003) en sevilen Star Wars oyunu olmayı başaran KOTOR ülkemizde ne kadar ilgi görüyor? Ayrıca KOTOR1 mi KOTOR2 mi daha iyi? Bunlarla ilgili öznel yargılarımı aktarabilirim.

Star Wars uzay fantasizidir. Kaçamaktır. Böylesine güzel bir evrende en kaliteli içeriklere ulaşmak herkesin hakkıdır. KOTOR2 bu fantazide siyah ile beyazın net ayrımıdır. KOTOR1’in kopyası filan değildir. Hikayesi özgündür. Aralarında Star Wars Legends zaman dilimine göre 5 yıl vardır.

Önerme: KOTOR2 ikinci oyun olarak daha iyi oynanabilir kapasiteye sahiptir.
KOTOR1 yüzeysel bir oyun deneyimi yaşatır. Yaşamak için savaşmaktan ibarettir. KOTOR2 daha entekletüeldir. Aydınlık tarafa derinlik katmıştır. Gücün inceliklerini keyifle deneyimlersiniz. KOTOR2’nin zayıf tarafı karanlık küçük kardeştir. Karanlık Taraf sevdalıların görsel şov yaşadığı ama hikayede yok olup gittiği ek paket gibi düşünebilirsiniz. KOTOR2 ayrıca döneminde teknik açıdan çok hata veren bir oyundu. (Sonradan düzeltilmiştir.)

US yorumu: KOTOR1 daha oynanabilirdir.

Önerme: KOTOR1 hikaye olarak KOTOR2’den dana iyidir.
Spoiler!
Malak ve Revan, Mandalorianlılara karşı büyük zaferler kazanan 2 Jedi’dır. Savaşı Cumhuriyet lehine çevirdikten sonra Jedi’lar tarafından savaşta yaptıkları doğru bulunmamış ve adeta sürülmüşlerdir. Savaştan 1 yıl sonra tekrar dönüp Cumhuriyete saldıran (Jedi tabiri: Karalık taraf kullanıcısı) kişiler olmuşlardır.
Bu KOTOR1’in genel hikayesidir. KOTOR2 ise Sith ile Jedi savaşını konu alır. Jedi iç savaşından dolayı Sith’in neden güçlendiğini açıklar. Bir tarafta bir ırkla mücadele bir tarafta bir görüş/olgu/anlayış ile mücadele vardır.

US yorumu: KOTOR2 daha iyi bir hikayeye sahiptir.

KOTOR1 aksine ikinci oyun KOTOR2 daha sessiz başlıyor. Etrafı anlamak üzere sarf ettiğiniz çabalar dakikalarınızı yiyor.
Şimde iki oyunun hikayesini yazmaya lüzum görmüyorum. Son dönemlerde KOTOR’a olan ilgi ülkemizdi oldukça iyiye gidiyor. Hikayesini duyup oynamak isteyenlerin sayısı fazla. Sadece insanlar buna vakit ayıramıyor. Oyunların ilerleyişi ile ilgili sosyal platformlarda ise sizleri yardımcı olabilecek çok kimse var.
KOTOR1 hikaye kapsamlıdır. KOTOR2 maceradır. KOTOR2 daha iyidir. İki oyunu oynayan bilir. Oyunlarla ilgili sorularınızı facebook grubumuzda bekliyoruz. Güç bu Cumhuriyet bayrımında sizlerle olsun.

© 2017, Ulrich Stanley. – Star Wars Evreni

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1