Disney’in Star Wars üzerinden aralık ayı hamlesi

0

Güç Uyanıyor filmi, Rogue One filmi derken Star Wars’ın Disney’e satılmasından bu yana iki film çekildi ve vizyona girdi.

Şuan itibariyle Güç Uyanıyor filmi $2.068 milyar hasılat elde etti.
Yine Rogue One filmi ise $1.053 milyar hasılat elde etti.

Star Wars filmleri neden artık aralık ayında çıkıyor?

Uzun bir süre Star Wars filmleri gelmemenin etkisi ve hayran alt yapısı ile zaten büyük hasılat kaldırmayı hedefleyen filmlerin beklenilenden daha üst para kaldırmasının altında yatan küçük bir sırda var. Kış ayları sinema aylarının en sakin zamanları olarak dile getirilir. Ocak ayı yani Noel ertesi zamanda sinemalar ıssız sokaklar olarak anılır. Aralık ayında oynayan basit filmler ve aile tarzı prestijli filmler insanları sinemalardan uzaklaştıran bir itici nedene dönüşür. Zamanla böyle gelen ve giden sistemi ise ilk olarak Titanic filmi aşmayı başarmıştır. Böylesine riskli bir hamle ile Türkiye için kast etmesem de yabancı ülkelerde filmler çıkmaya başladı. Büyük bütçeli filmlerinin kış aylarına kayması büyük hasılatlar getirmeye başladı. King Kong filmine kadar…
5 Aralık 2005 tarihinde çıkan filmin hasılatı beklenen o kadar düşük oldu ki ileri ki zamanlarda şirketler kış ayı projelerinden vazgeçtiler. Disney ise büyük filmlerin kış ayında çıkmamasını fırsat bilerek Star Wars altyapısını kullandı ve Star Wars filmlerinin vizyon tarihlerini mayıs ayından aralık ayına aldı.
Bilinenin üzerine ana seri olarak tabir edilen altı film George Lucas’ın doğum tarihin de olduğu mayıs ayı içerisinde vizyona girmiştir.
Bu değişiklik ve para avcılığı Disney’in gözünü karartırken önümüze daha ne gibi planlar çıkacak bekleyip göreceğiz.
Star Wars: Son Jedi’lar filmi ise 15 Aralık 2017 tarihinde vizyona girecek.