Kan Bağı Romanı

0

Kan Bağı Hakkında | Star Wars

Claudia GRAY’ın yazdığı ve Yeni Cumhuriyet şekillenirken, İlk Düzen’in kurulması hakkında önemli bilgilerin verildiği sıra dışı bir eser.

Hakkında film çekilmeye değecek kadar sansasyonel sahneler ve bölümler içeren Yeni Resmi Evrenin (Canon) en iyi kitaplarından biri.
Star Wars: Güç Uyanıyor filmine kucak açan ve bir çok soruyu akıllardan uzaklaştıran değerli bir kitap.
Özgün adı: Star Wars Bloodline

Uzun zaman önce çok, çok uzak bir galakside…

Bu yorumda kitaptan spoiler bulunmamakla beraber karakter isimleri ve bulunan organizasyonların isimleri yer almaktadır.

Gayet ılımlı başlayan kitap konusunu hemen Prenses Senatör Leia Organa üzerine getirip gayet başarılı bir şekilde işliyor. Kitabın ortalarına doğru sıkıcı gelen noktalar olmasına rağmen Ransolm Casterfo ile Leia’nın karşılaşması ve iyi bir gelecek için Merkezci bir senatör ile bir göreve çıkması kitabın ilk yolculuğu oluyor. Yeni Cumhuriyetin, Eski Cumhuriyetten bile kötü durumda olduğunu gösteren kitap, Merkezci ve Halkçı senatörlerin faaliyetlerini en iyi şekilde ortaya koyuyor. Böylece İlk Düzen’in neden ve nasıl çıktığı tartışmaları sonlanıyor.
Ayrıca Luke Skywalker’in kitapta sadece İlk Jedi Tapınağını aramaya çıkmadığını da öğreniyoruz…
Kapak tasarımı: Scott Biel

Tasarımın bu kadar uygun düşebileceği ancak kitabı tamamladıktan sonra anlayabildim.

Leia Organa’nın acıları, sevinçleri ve hüzünlerinin en iyi şekilde ele alan kitap sık sık geçmişe atıflarda bulunuyor.
Yeni Senatonun, eskisi kadar çürümüş olduğunu gösteren kitap sayesinde en az bir yüzyıl daha sürecek savaş dizi çıkabilir.
Zaten uzun süre sonra Hosnian Prime’nin yok edilmesi ile bunu göreceğiz. Bu yok oluş ile Leia’nın öngörüleri ve endişeleri her hali ile anlaşılacaktır.
Leia’nın ekibini sırf ara sahneler olarak görüyor ve hikayenin gerçek yüzünün Leia ile Leydi Carise üzerine toplandığını düşünüyorum.
Casterfo ise resmen hikayenin trajik yanı olarak kalmıştır. Trajik yapısı ile Han Solo ile ve C3PO ile hoşuma giden bir kitap oldu. Okuyunca sizlerde bana hak vereceksiniz. Yeni Resmi Evrene bu kitapla gözüme biraz canlılık geldi.