Bulutlar Şehri

Anti-yer çekimi motorları sayesinde pastel renkli bulutların arasında asılı kalan Bespin, yüzen bir sofistike güzellik ve politik özgürlük başkentidir. Bulutlar şehri gezegenin derinliklerinden değerli tibanna gazını çıkaran bir maden arama kolonisi olmanın yanında ayrıca galaksiyi saran kargaşadan kaçanlar için bir sığınaktır da.

Maden loncası gibi büyük otoriteler tarafından fark edilemeyecek kadar küçük olması bulutlar şehrinin avantajlarından biridir. Baron-yönetici olan Lando Calrissian’ın yönetimi altında büyümüş ve gelişmiştir. Yardımcısı Lobot tarafından asiste edilen Calrissian kendi kendine yeterlilik ve işçi zorluklarının üstesinden kısa zamanda geldi.

Disk şeklindeki şehirin üst tarafındaki kalabalık görüntü çember biçimli iniş alanlarının ve yüksek kulelerin eseridir. Şehrin alt kısmında soğan şekilli bir unipodla son bulan büyük bir sarkıt vardır. İçerdeki koridorların beyaz ve krom renkleri içeriye havadar bir duygu vermektedir.

Bu eski yollar bulutlar şehrinin endüstriyel kalbini gizlemektedir. Gaz işleme tesisatı, karbon dondurucu odası pek estetik gözükmeseler de oldukça modern ve verimlidirler. Tam ortasında şehri dengede tutan ve ona enerji sağlayan rüzgarların estiği dev bir uçurum vardır.

bulutlar-sehri_swe

Hoth savaşından kısa bir süre sonra millenium falcon’un kaçak mürettebatı saklanmak için bulutlar şehrine geldiler. Maalesef ödül avcısı Boba Fett, Falcon’u Bespin’e kadar takip etti. Fett imparatorluktan olan müşterileriyle bağlantı kurdu; Han Solo, Prenses Leia ve diğerleri daha Bespin’e ulaşmadan oraya vardı. Sığınak olarak düşünülen yer şimdi bir tuzağa dönüşmüştü. Asiler yakalandı ve Han Solo karbonitin içinde donmuş vaziyette Jabba’ya yollanmak üzere yola çıktı.

Tüm bu korkunç olanlar Jedi ve Sith’in yüzleşmesinin sadece başlangıcı idi. Darth Vader asilere acı çektirerek Luke Skywalker’ı Bespin’e çekti. Kozmopolit şehrin iç kısımlarında, Skywalker ve Vader ışın kılıçlarıyla düello yaptılar. Vader Luke’u dövüşte yense bile, onu gücün karanlık tarafına geçirmede başarılı olamadı.

Luke bulutlar şehrinin ortasındaki boşluktan aşağıya düşerken rüzgarlar sayesinde yan tarafta bulunan açık kanallardan birinin içine girdi. Kavisli tünel Luke’u açık havaya çıkardı. Ama genç Skywalker son anda şehrin altında bulunan rüzgar fırıldaklarından birine tutundu. Lando tarafından özgürlüklerine kavuşan Chewbacca ve Leia tarafından oradan kurtarıldı.

Bu sırada imparatorluk şehrin kontrolünü ele geçirdi. Calrissian son anda şehri durumdan haberdar etti. Birçok insan çok geç olmadan şehri terk etti.

Bulutlar şehrindeki hayat kısa zamanda eski haline döndü. İmparator Palpatine’in Endor savaşında ölmesinden sonra bulutlar şehri nüfusu galaksiye özgürlüğün gelişini kutlayacak kadar fazlaydı.