Acclamator-Sınıfı Cumhuriyet Birlik Nakliye Gemisi

Dev Acclamator sınıfı gemilerin Geonosis semalarına varmaları galaktik askeri tarihte önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Bu gemiler Ayrılıkçı güçlerin şaşkın bakışları altında Geonosis platolarına alçalarak binlerce asker ve kara aracı indirip Klon Savaşları’nı başlattılar.

Acclamator_sw-evreni

Klon ordusunun diğer tüm araç ve gemileri gibi Rothana’da üretilmiş olan Acclamator’lar 752 metre uzunluğunda ve 460 metre genişliğindeydiler. Esas görevleri galakside ihtiyaç duyulan herhangi bir yere hızlı ve güvenli bir şekilde askeri birlik taşımaktı. 700 kişilik mürettebatı olan bu gemiler bir seferde 320 speeder bike, 80 LAAT Gunship, 48 AT-TE, 36 SPHA-T ve 16.000 klon asker ile destek personeli taşıyabiliyorlardı.

Gemi ayrıca kendisini savunmak ve taşıdığı birlikleri indirmeden önce savunmayı yumuşatmak amacıyla 12 dört namlulu turbolazer bataryası, 24 lazer topu ve 4 stratejik füze/torpido lançeriyle donatılmıştı. Klon Savaşları’ndan önceki nispeten barış içinde geçen yüzyıllarda Corellia ve Kuat gibi önemli gezegenleri ve sektörleri savunmak için pek çok daha büyük ve güçlü savaş gemisi inşa edilmişti, fakat bunlar savunmaya odaklanmış bölgesel gemilerdi ve hiper-sürücüleri kısa menzilliydi. Acclamatorlar’la birlikte gerçek anlamda trans-galaktik savaş gemilerinin ve orduların tekrar ortaya çıkışı kötü zamanların kapıda olduğuna bir işaretti.