Geonosis Savaşı

geonosis-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 22 yıl önce

Geonosis Savaşı, Ayırılıkçılar Jedi Şövalyesi Obi-Wan Kenobi’yi Geonosis’te yakalayarak Cumhuriyet için casusluk yapmakla suçlamalarından sonra gerçekleşti. Anakin Skywalker ve Senatör Padmé Amidala, Kenobi’yi kurtarmaya çalıştılar ancak başarısız oldular ve onlar da idam cezasına çarptırıldılar. Galaktik Senato, Büyük Şansölye Palpatine’e krizi çözmesi için “acil durum yetkileri” verdi.
Jedi Üstadı Mace Windu komutasındaki 212 Jedi, Jedi Konseyi tarafından Obi-Wan’ı kurtarmak ve Ayrılıkçılar’ın Geonosis’te oluşturdukları söylenen ordunun varlığını araştırmak için Geonosis’e yollandı. Mace Windu, Kit Fisto, Barris Offee, Shaak Ti ve Luminara Unduli generaldiler. Korkak Geonosianları teslim olmaya zorlamak için Kenobi, Skywalker ve Amidala’nın idam edileceği arenaya aniden inen Jedilar, kendilerini devasa bir droid ordusunun karşısında buldular. Bu bir tuzaktı ve pek çok Jedi askeri olarak organize olamadıkları ve Ki Adi Mundi’nin de içlerinde olduğu bir grup Jedi’ın droidlerin kumanda gemilerini patlatamadığı için orada öldü. Kalan az sayıda Jedi çember olarak toplanmaya zorlandılar ve son savunmalarını yapmaya hazırlandılar ancak son dakikada Jedi Üstadı Yoda’nın Kamino’da gizlice yetiştirilmiş olan dev klon ordusuyla olay yerine varmasıyla kurtuldular.

Jedilar kurtarıldıktan sonra droid ve klon orduları pek çok farklı cephede birbirleriyle savaşa girdiler. Cumhuriyet ordusu on iki Acclamator-sınıfı saldırı gemisi indirerek pek çok piyade, zırhlı araç, uzun menzil top ve hava desteği çıkarttı. Ayrılıkçı ordusu daha çok farklı kuvvetlerdeki droid piyadeleri ve daha büyük droid kontrollü araçlardan oluşmaktaydı. Cumhuriyet, savaş başında Ayrılıkçılar’ın savaşçı filolarına hava bombardımanı yaparak savaşın çoğu boyunca hava kontrolünü elinde tuttu.

geonosis-savasi-2-sw-evreni

Klon askerlerinin sayısı droidlerin karşısında inanılmaz sayıda az olsa da, droidler Cumhuriyet gunshiplerinin hava saldırıları sonucu çok ağır kayıplar verdiler. Cumhuriyet’in zırhlı AT-TE’leri, Ayrılıkçılar’ın hafif zırhlı örümcek droidlerine karşı üstündü ancak hailfire droidlerinin zırh-delici roketlerine karşı savunmasızdılar ve pek çoğu bu yüzden yok oldu. Bir kez daha Cumhuriyet gunshipleri sahneye çıkarak pek çok hailfire droidini yok ettiler böylece üstünlük AT-TE’lere geçti.

Droid ordusu geri çekilmeye başlayınca Yoda hala pek çok Ayrılıkçı yıldız gemisinin gerekli kargo ve erzakları almak için gezegen yüzeyinde olduğunu farketti. Hafif zırhlı ve savunmasız Tekno Birliği gemileri uzaya kaçmaya çalıştılarsa da pek çoğu Cumhuriyet gunshiplerinin ilk saldırı dalgası sonucunda yok edildi. Jedi Üstadı bundan sonra ordunun uzun menzil toplarına yokedebildikleri kadar Ticaret Federasyonu Çekirdek Gemisi düşürmelerini emretti zira her birinin içinde yüz binlerce droid vardı. Cumhuriyet bunu yapmakta başarılıydı ancak gezegenin yüzeyini ele geçirmelerine rağmen (komando takımları Geonisialı şehirlerinin olduğu kulelere sızmayı başarmışlardı ama orada ne olduğu bilinmez) Ayrılıkçı liderlerini ele geçiremediler ve savaşı başlamadan durdurmadılar.

Savaşın ortasında Ayrılıkçı lideri Kont Dooku kendi yıldız gemisinin bulunduğu hangara kaçmaya çalıştı. Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker ve Padmé Amidala’yı taşıyan bir gunship onu farketti ve takibe başladı. Dooku’nun hangarına vardıklarında Kenobi ve Skywalker Dooku ile bir ışın kılıcı duellosuna girdiler ve orada Dooku Sith’lerin gizli güçlerini kullandığını açık etti. Dooku iki Jedi’ı da yendi ama onları öldüremedi çünkü Üstad Yoda o anda hangara geldi. Yoda ve Dooku vahşi bir duelloya girdiler ve tam Amidala arkasında bir klon grubu ile oraya varmışken Dooku gemisiyle kaçmayı başardı. Kont Dooku Coruscant’a uçarak orada Jedi Tapınağı’ndan çok uzakta olmayan terkedilmiş bir bölgede onu bekleyen üstadıyla buluştu. Bu buluşma sırasında Karanlık Lord Darth Sidious, Kont Dooku’ya yeni adıyla Darth Tyranus’a Raxus Prime’a çekilerek Cumhuriyet’e karşı ikinci bir saldırı için hazırlanmasını emretti. Aynı zamanda Cumhuriyet Ordusu’da galaksinin her tarafına dağılmaya başlamıştı çünkü Klon Savaşları başlamıştı.